В превод терминът пустула означава малко мехурче, изпълнено с гной. Пустулите се развиват във фазата на възпалителния процес, в която в огнището на възпаление се привличат нутрофили. Гнойта е смес от течност и мъртви бели кръвни клетки. Пустулите са с големина до 5–10 mm и са пълни с гноен материал. Обичайно пустулите са израз на бактериална (най-често стафилококова инфекция на кожата) и от тях се изолира съответния причинител, но пустулата може да бъде и стерилна, т.нар. асептична пустула, при които от гнойната секреция не се изолира причинител.
На практика, пустулите най-често се наблюдават при фоликулит и акне и в ежедневия език се наричат „пъпки“. Според Американската Академия по дерматология има шест често срещани вида пъпки:
Черните точки и белите точки на езика на дерматологията се наричат комедони.
Папулите и пустулите са по-големи от черните точки и белите точки, като пустулите обикновено са белезникави или жълтеникави и за разлика от папулите са меки при опипване (палпация).
Възлите и кистите са по-големи от папулите и пустулите и много си приличат, но възлите са твърди на допир, а кистите са меки.