Към момента все още точната причина за болестта остава неясна, следователно понастоящем не е възможно етиологично лечение (пълно саниране на болестта). Най-общо, в зависимост от стадия на болестта, се определя дали ще бъде използвана медикаментозно или оперативно лечение.
За да се постигне пълна ефективност на избраното лечение са необходими и някои общи мерки:
- Контрол на теглото: има много проучвания, които доказват че съществува връзка между затлъстяването и гнойния хидраденит (HS). Наднорменото тегло влияе директно върху заболяването чрез механични ефекти (триене и дразнене на космените фоликули) и засилване на хормоналните промени (синдром на поликистозни яйчници и непоносимост към глюкоза). С оглед на тези съображения, при пациенти с HS се препоръчва намаляване на тегло чрез подходящ хранителен режим.
- Повлияване на сърбежа: оплакванията от сърбеж не са необичайни при пациенти с гноен хидраденит, дори той може да бъде толкова смущаващ, че да наруши съня и да намали качеството на живот. За контрол на сърбежа може да се препоръча прием на антихистамини.
- Преустановяване на пушенето: тютюнопушенето е основен рисков фактор за болестта и много проучвания сочат високо разпространение на тютюнопушенето сред пациентите с HS, както и по-значима тежест на болестта при тези, които пушат. Тютюнът изглежда влияе върху генетичното предразположение, което води до промени в космения фоликул, следователно преустановяването на този вреден навик е от ключово значение за лечението на болестта.
- Намаляване на триенето: проучванията показват въздействие на механичното триене върху стабилността и “изкривяването” на космения фоликул още преди образуването на фоликуларна запушалка. Препоръчва се ограничаване на използването на тесни дрехи и/или дрехи, които спират отделянето на влага (такива от синтетични материи).
- Антисептици: известно е, че хидраденитът е възпалително заболяване и ако се развие бактериална инфекция, то тя е вторична. Задължителна, обаче, е стриктната лична хигиена.
- Отстраняване на космите (епилация): необходимо е да се обмисли обработка на засегнатите области чрез лазерна или друг вид епилация. Съществуват много доклади за намаляване на броя на пристъпите и предотвратяване на появата на нови лезии след епииране на засегнатите зони.
- Превръзки: трябва да бъдат адаптирани към анатомичното местоположение на лезиите и да имат абсорбиращи и недразнещи свойства, освен това е необходимо превръзката да поддържа повърхността суха и да абсорбира миризмата.
Целта на медикаментозното лечение е:
- Да се предотврати появата на нови лезии (патогенетична терапия).
- Да се управляват симптомите, свързани с развитите лезии, предимно болка и гнойна секреция (симптоматична терапия).
Първоначалното лечение на HS се базира основно на локалната терапия и започва с топли анисептични бани и локални почистващи средства. Нестероидните противовъзпалителни лекарства могат да облекчат болката, както и възпалението. Антибиотиците, въпреки че не са доказали своята ефективност, са първа линия на терапия в леките случаи.
Други средства, използвани в лечението на гнойния хидраденит са: антиандрогени; системни ретиноиди; имуносупресори; нови биологични продукти; инхибитори на туморнекрозис фактора; дапсон; такролимус; антихистамини.
В този раздел ще получиш отговор и на въпросите:
При всички случаи избора на подходящ терапевтичен план се определя от стадия на болестта по Хърли.