Лампата на Ууд (фиг.1) дава възможност за оглед на кожата и космите с ултравиолетова светлина с дължина на вълната 320–450 nm. Лампата свети леко виолетово в тъмна среда, защото също така излъчва малко светлина във видимата (виолетовата) част на електромагнитния спектър. Създадена е през 1903 г. от Робърт У. Ууд.

Фигура 1. Лампа на Ууд. Източник: DermNet NZ

Принципът на изследването се състои в това, че от някои вещества, напр. порфирини се отделя флуоресценция (цветно сияние), когато бъдат облъчени с ултравиолетова светлина. След като ултравиолетовите лъчи се поемат от тези вещества, те отново излъчват светлина, но с по-голяма дължина на вълната, т.е. във видимия спектър. Вещества по повърхността на кожата, напр. власинки от дрехите, лекарства за локално приложение и остатъци от сапун, козметични продукти, дезодоранти и парфюми също могат да флуоресцират. Скоро след химически пилинг, съдържащ салицилова киселина има зеленикава флуоресценция.

Изследването с помощта на лампата включва следните стъпки:

  • Кожата трябва да е чиста, но не непосредствено измита, по кожата не бива да има грим и други козметични продукти (вкл. парфюми);
  • Лампата се включва, за да се загрее за около минута;
  • Огледът се прави в напълно затъмнено помещение;
  • Лампата се насочва към зоната за оглед от разстояние 10-30 см и под ъгъл 450 спрямо повърхността на кожата.    

Изследването е напълно безболезнено и безопасно.

Какво може да се види с помощта на лампата на Ууд?

Нормалната здрава кожа е леко синя, но показва петна от бяла флуоресценция там където има засилено вроговяване и лилава флуоресценция в зоните с дехидратация. В зоните на засилено омазняване се наблюдава жълто-оранжева флуоресценция.

Този диагностичен похват може да бъде използван при:

Хиперпигментни лезии (мелазма, постлезионна хиперпигментация и др.) за определяне дали пигмента има разположение в епидермиса или дермата:

  • при епидермална локализация тъмната оцветка се засилва под ултравиолетова светлина
  • при дермална локализация оцветката не се променя

Хиперпигментните лезии са с ясни граници и много добре видими, тъй като меланинът поема ултравиолетовите лъчи.

Загуба на пигментация (напр. витилиго) за да станат ясно видими засегнатите области при хора с много светла кожа. Хипопигментираната кожа има по-ясни граници когато се облъчи с лампата на Ууд и флуоресцира в ярко синьо-бяло (или понякога жълтеникаво зелено).  

Разноцветен лишей зоните с обрив флуоресцират с жълтеникав или оранжев блясък.

Акне лезиите флуоресцират в оранжево-червено поради това, че Propionebacterium acnes при жизнената си дейност отделя порфирини.

Освен това, в дерматологичната практика, тази светлина се използва при диагностиката на микотични инфекции на кожата и кожните придатъци и заболяванията от групата на порфириите.
Сподели: