Улкус е кожна язва, т.е. загуба на тъкан в определен участък от кожата. За разлика от раната, при язвата винаги има предхождаща патологична промяна на тъканта. Важните характеристики на улкуса са:
- Локализация: улкусът може да засегне всеки участък от кожата, но най-често се развива по долните крайници.
- Големина и форма на улкуса: размерите може да са различни от сантиметри до длан и повече.
- Състояние на ръбовете: ръбовете на язвата може да са свежи и гладки, може да са покрити от крусти, може да се вижда, че ръбът е подкопан и да се образуват „джобове“.
- Вид на дъното (дъното е това което се вижда): може да бъде покрито от засъхнал секрет или некроза (черни участъци), може да е секретиращо (обичайно гнойна секреция) или да има фибринозен налеп (жълтеникава здраво споена материя); може да е в процес на възстановяване и да има свежа гранулационна тъкан (червена и налобена, подобна на малина).
- Основа на улкуса (основата е това, което се палпира): основата може да е мековата или плътна, а чрез палпация се определя и дали има болка в областта на улкуса, както и дали има срастване към подлежащите тъкани.
- Състояние на околната кожа.
Всички тези характеристики на улкуса имат значение за определяне на диагнозата и прогнозата на процеса. Тъй като при улкуса става въпрос за дълбока загуба на тъкан (извън границите на епидермиса), улкусът винаги заздравява с белег.
Следваща статия: Кожна микрофлора