Колагенът представлява приблизително 30% от телесните протеини. Над 90% от извънклетъчния протеин в сухожилията и костите и над 50% в кожата се състои от колаген. 

Наименованието колаген идва от гръцката дума „kólla“, което означава лепило.

Колагенът е протеин и всъщност той е най-изобилният протеин, открит в природата. Следователно не трябва да е изненадващо, че към 2018 година са идентифицирани над 30 типа колаген в човешкия организъм.

Молекулата на колагена се състои от три полипептидни алфа протеинови вериги (всяка изградена от аминокиселини), които се увиват една около друга във вид на спирала:

  • Полипептидните вериги имат характерна последователност на аминокиселините (Gly-XY), която се повтаря по дължина на цялата верига. В обозначението Gly-XY, Gly е глицин, X и Y са други аминокиселини, като пролин и хидроксипролин. Полипептидните алфа вериги са тип α1 и α2. Те се свързват в тройна спирала в различни комбинации и така се образуват различните типове колаген. Например, колагенът от тип I  има структура от две еднакви α1 вериги и една α2.
  • Тройните спирали се обединяват в колагенова фибрила.
  • Колагенните фибрили се свързват чрез странични връзки и омрежване и оформят колагеновото влакно.
За синтеза на колаген са необходими незаменими аминокиселини (организмът не може да си образува и се доставят с храната) – това са аминокиселините глицин и пролин. Те се съдържат в по-големи количества в белтъците, пшеничните зародиши, млечните продукти, зелето, аспержите, гъбите, свинската кожа, пилешката кожа и желатина. Като важни фактори в синтеза на колаген участват също така витамин С и мед (кофактор на редица ензими в организма). Особено богати на витамин С храни са цитрусовите плодове, чушките и ягодите, а с голямо съдържание на мед са карантия, сусам, какао на прах, кашу и леща.
Следваща статия: Еластични влакна
Сподели: