Мастната жлеза е неразделна част от структурата и функцията на кожата, като осигурява 90% от нейните повърхностни липиди. Мастната жлеза се разполага в триъгълника, заключен между космения фоликул (T50) и m.arrector pili (гладък мускул, който повдига косъма, отговорен е за т.нар. настръхване на космите). Мастните жлези са пръснати по цялата кожа и са свързани с космените фоликули - общата структура се нарича космено-мастен фоликул. Само дланите и ходилата, които нямат космени фоликули, са напълно лишени от мастни жлези. Приблизителният брой на мастните жлези обикновено остава постоянен през целия живот, но размерът им има тенденция да се увеличава с възрастта, особено по време на юношеството.

Всяка мастна жлеза се състои се 3-5 единици, наречени ацини. Ацините образуват лобули, отделени със съединително-тъканни повлекла, които са богато кръвоснабдени. Всяка ацина продължава в общ екскреторен канал и секретът (себум) се излива в космения фоликул. Секрета на мастната жлеза се нарича себум и се състои от  сквален (12%), холестерол (4.5%) и естери на холестерола, естери на восъка (26%) триглицериди (57%) и се грижи да предпази кожата от изсушаване. Освен това след като се излее в космения фоликул, себумът се подлага на действието на ензими от бактериите (нормална флора за фоликула) и триглицеридите се разграждат до свободни мастни киселини. Именно на това се дължи киселото отнасяне на водно-липидната мантия на повърхността на кожата. Това кисело отнасяне има защитно действие спрямо патогенни бактерии.

Регулирането на производството на себум зависи основно от нивата на мъжките полови хормони (андрогени), но също и от хормони на растежа, като инсулин, инсулин растежен фактор (IGF) и хидрокортизон. 
Следваща статия: Потни жлези
Сподели: