Симптомите на кожните заболявания са „нарисувани“ по кожата, но е необходимо да се осъществи преглед от специалист дерматолог, който има знанията и опита и може да разбере „рисунката“. Езикът на дерматологията е уникален често архаичен, но и високо специфичен. Той позволява да се опишат симптомите и това има значение за изграждане на диагнозата и диференциалните диагнози, както и за комуникация с консултанти.
Запомни някои от думите на този език:
- Обривен елемент = лезия;
- Обрив = обичайно се използва за бързо развиващи се и пръснати по кожата лезии;
- Дерматоза = кожна болест.
Лезията се дължи на заболяване или травма, самата тя не е болест или травма!
За да стигнем до болестта трябва да можем да прочетем симптомите!
Първото нещо, което ще се случи при прегледа е разговор с лекаря, който ще зададе въпроси, за да научи твоята медицинска история. Затова е необходимо да си подготвиш списък на приемани лекарства, минали заболявания, операции, налични алергии. Ще трябва да отговориш и на въпроси, свързани с начина на живот, напр. двигателна активност, тютюнопушене, хранителни навици и др.
Обичайно, след като се запознае с твоя разказ за това как са започнали оплакванията, с какво е провеждано лечението и т.н., лекарят ще те попита имаш ли някакви притеснения, за да се получи информация за оплакванията, свързани с обрива. Трябва да разкажеш какви са неудобствата, с които се сблъскваш в ежедневието си. Помисли върху това с какво обривите променят ежедневието ти и каква е твоята реакция на това, което се случва. За ориентация и за да обмислиш всичко, което искаш да разкажеш на лекаря, можеш да си отговориш на въпросите, включени във въпросника, познат като Дерматологичен индекс за качество на живота.
Дерматологът ще прегледа кожата ти от главата до петите и ще отбележи всички лезии, които се нуждаят от наблюдение или допълнително лечение. Прегледът се прави чрез оглед с просто око, оглед с лупа, палпация (опипване на лезиите), може да се използва и уред, наречен дерматоскоп, който позволява по-добра преценка на някои от характеристиките на лезиите.
Не се колебай да задаваш въпроси за конкретни места. Някои дерматолози правят преглед на цялото тяло, включително гениталната кожа и кожата около ануса (перианална кожа). Други преглеждат тези области само ако пациентът изрично го поиска. Ако има тревожни симптоми в тази област трябва да насочиш лекаря. Не позволявай на няколко минути неловкост да попречат за поставяне на точната диагноза!
Ако дерматологът има съответните основания може да поиска да се направи кожна биопсия. Напълно възможно е биопсията да бъде направена още същия ден, но за да се получи резултат са необходими поне 10-14 дни. Това е така, защото взетият материал се изпраща в хистологична лаборатория и подлежи на дълга процедура за обработка, за да може да бъде наблюдаван под микроскоп.
В този раздел ще прочетеш повече за симптомите на болестта и ще получиш отговор на някои от важните въпроси:
- Къде се разполагат лезиите в типичните и в атипичните случаи?
- Какви са първичните обривни елементи?
- Какви последици могат да имат те, т.е. какви видове вторични лезии и третични лезии може да има?
- Кои са по-рядко наблюдавани обривни елементи?
- Какви са субективните симптоми на болестта?
- Как протича гнойния хидраденит?
- Какви усложнения могат да се развият?
Не забравяй, че най-късият път до грешната диагноза са опитите за самодиагностициране по снимка, по разказ, по съвет, получен от познати или от прочетено в интернет.
Нашият сайт ти предоставя съвременна, достоверна и подробна информация, но тя не може да замести прегледа от специалист дерматолог!