Гнойният хидраденит (HS) не е болест, провокирана от лоша лична хигиена. Съдържимото на лезиите обичайно не показва бактериален растеж, т.е. лезиите са стерилни, непричинени от инфекция. Но при вече образувани абсцеси и синуси има отделяне на секрет с лоша миризма. Това създава физически и емоционален дискомфорт у пациентите.
Продукти за почистване на кожата
Използването на правилните продукти за измиване и почистване на кожата е важно за справяне с физическия дискомфорт и предотвратяване на пристъпи.
Веществата, които замърсяват кожната повърхност могат да бъдат разтворими във вода (наричат се хидрофилни) или необичащи водата (липофилни). Измиването с вода успява да премахне водоразтворимите вещества, но липоразтворимите биха се задържали върху кожата. Това е причината, поради която, за да бъде ефективно почистването на кожата, е необходим почистващ продукт. Най-старият, класически пример за почистващо вещество е сапунът. По-късно са създадени и т.нар. течни почистващи средства (понякога наричани синдети), а също така се използва и почистване чрез почистващи средства върху твърди носители (почистващи кърпички).
В почистващите продукти се съдържат основно два класа химикали - повърхностноактивни вещества (ПАВ) и разтворители, които се грижат за отстраняване на замърсяванията, но го правят по различен начин:
- Повърхностноактивните вещества действат чрез намаляване на напрежението между повърхностите, т.е. действат на границата между маслото и водата. След като бъдат адсорбирани в тази зона те образува емусионна капчица. Този процес се нарича емулгиране. След това липофилните вещества могат лесно да се отмият с вода от кожата.
- Разтворителят е течност, която разтваря твърдо вещество или друга течност до хомогенен разтвор. Работи, следвайки химичния принцип, че „подобното се разтваря в подобно“. Разтворителите се класифицират в две групи: полярни и неполярни. Типични неполярни разтворители са мазнини и масла, напр. минерално масло или вазелин, а алкохолите са полярни разтворители.
Важно е да се знае, че почистващите продукти са предназначени за различни части на кожата: за коса, за тяло, за лице, за ръце, защото кожата има различни физиологични характеристики в съответните зони.
Може да се използва и измивен продукт с цинков пиритион, тъй като цинкът има противовъзпалителни свойства.
Ето някои конкретни съвети за лична хигиена при HS:
- При HS лезиите са разположени по тялото, и по-специално в гънките. Трябва да се избере почистващ продукт, предназначен за тяло, в който няма алкохол. За гениталната област е най-добре да се използва продукт за интимна хигиена. Избраният продукт трябва да не съдържа аромати, бои и агресивни повърхностноактивни вещества, за да не се стигне до раздразване на кожата.
- Почистващият продукт се нанася по зоната с ръце. Използване на кърпи, гъби и луфи не е уместно от антисептична гледна точка, може да раздразни кожата и не се препоръчва. HS не се дължи на лоша хигиена и прекомерното почистване с механично изтъркване на зоната е вредно, защото самата травма може да предизвика пристъп.
- След разнасянето на продукта се прави изплакване с хладка хода, последвано от добро подсушаване.
- Добре е за подсушаване да не се използва хавлия, а мека хартиена кърпа или салфетка за еднократна употреба.
- При пътуване и в условия извън дома, почистването може да се осъществи с почистващи кърпички. Те трябва да са без алкохол и да са предназначени за почистване на интимна зона.
Локални бани
Необходимостта от използване на антисептични локални бани се преценява от лекуващия дерматолог. Антисептична баня означава, че във водата се поставя вещество с антибактериално действие. Един от най-често използваните варианти е разтвор на калиев перманганат. Това вещество има антибактериално и противогъбично действие в ниски концентрации, но във високи – има изгарящ ефект. Това е причината, поради която дерматологът ще препоръча „бледорозов разтвор“. Как се приготвя този разтвор? Едно-две кристалчета от калиевия перманганат (предлага се в аптечната мрежа в пакетчета, съдържащи тъмнолилави малки кристалчета) се поставят в малко количество студена вода. Може да се използва малко бурканче от детски храни. Така се получава наситенолилав разтвор, който наричаме „разтвор-майка“. В количество около 2-3 литра вода се поставя 1 супена лъжица от разтвора-майка – получава се бледорозов разтвор, който може да бъде използван за локалната баня. Самият разтвор-майка се съхранява на тъмно и хладно място до 3 дни след приготвянето му. След това трябва да бъде подновен.
Честотата и продължителността на локалните бани се определя от лекаря за всеки конкретен случай и трябва да бъде стриктно спазвана. След приключване на локалната баня, кожата се подсушава с мека кърпа за еднократна употреба и може да бъде нанесено назначеното лекарство с локално действие.
Контрол на миризмата
Когато миризмата е много силна, в случаите на хронично нагнояване, често причина е наличието на аеробни микроби. Те могат да бъдат контролирани с приложение на клиндамицин или метронидазол, но е важно да не се предприема самолечение.
Потърси съвет от дерматолог, защото трябва да се даде оценка дали е необходимо инцизиране (разрязване) на лезията и дрениране на секрета.
По принцип, при HS могат да се използват средства за контрол на изпотяването и миризмата. Научи повече за антиперпирантите и дезодорантите тук.
Отстраняване на космите в засегнатите зони
Понастоящем, съществуват доказателства, че основният патологичен процес при хидраденит е първично засягане на космените фоликули. Но отстраняването на космите чрез бръснене, особено по време на пристъп, може да влоши симптомите. Доказателствата срещу бръсненето, обаче, са слаби и са необходими по-нови изследвания за въздействието му върху HS.
Говори с дерматолог за необходимостта от отстраняване на космите в твоя конкретен случай. Съществуват съвременни методи за епилация, които е по-малко вероятно да раздразнят кожата. Проучванията показват, например, че лазерната епилация може да подобри симптомите на HS с 32 до 72 процента (1), но това трябва да бъде информирано решение. Лазерната епилация е скъпа процедура и не се поема от НЗОК. Важно е да знаеш и това, че при нея има редица противопоказания и нейната ефективност не е добра в случай на напреднал HS, защото лазерният лъч не може да проникне в зони с много белези.
Литература:
- Aleem S, Majid I. Unconventional Uses of Laser Hair Removal: A Review. J Cutan Aesthet Surg. (2019); 12(1): 8-16.