Лазерната епилация е част от т.нар. фотоепилиция, която може да бъде постигната чрез интензивна пулсова светлина (IPL) или чрез лазер.
Терминът лазер е съкращение от:
- Light
- Amplification by the
- Stimulated
- Emission of
- Radiation
Следователно лазерът е апаратура за усилване на светлината чрез стимулираното излъчване на радиация. Концепцията за стимулирана светлинна емисия първоначално е въведена от Айнщайн (1) през 1917 година. Първият лазер е въведен от Майман (2) през 1959 година, използван е рубинов кристал за получаване на червена светлина с дължина на вълната 694 nm.
Какви са свойствата на лазерната светлина?
Основните свойства на лазерната светлина са:
- монохроматична – това означава, че излъчената светлина е с една и съща дължина на вълната. Това се определя от лазерната среда (твърдо вещество, течност, газ), през която преминава светлината. Това свойство е изключително важно, защото всяка мишена (напр. хемоглобин, меланин, багрила за татуировки) има способността на поглъща светлина с определена дължина на вълната и така може да се постигне специфичност по отношение на действието;
- кохерентна – това означава, че се излъчва тесен, интензивен лъч светлина и светлината може да бъде фокусирана, което да позволи въздействие върху определени тъкани.
Как влияе лазерната светлина на кожата?
Когато лазерната светлина попадне върху кожата, се случват следните процеси: абсорбция, отразяване, предаване или разсейване. Биологично действие върху тъканта има единствено абсорбираната (погълнатата) светлинна енергия. Тази абсорбирана енергия се измерва в джаул на квадратен сантиметър (J/cm2) и е известна като енергийна плътност или флуенс. Какво количество енергия ще бъде абсорбирано зависи от хромофора, т.е. каква дължина на вълната поглъща съответния хромофор. Основните ендогенни хромофори на кожата са вода, меланин и хемоглобин, докато мастилото за татуировки е пример за екзогенен хромофор. След като хромофора погълне енергията, той се активира, светлинната енергия се трансформира в топлинна, така че да се постигне увреда на матриксните клетки в космената луковица. Следователно биологичното действие на лазерната енергия върху кожата се осъществява чрез селективна фототермолиза.
От какво зависи селективността на фототермолизата?
Когато фототермолизата е подчертано селективна се постига въздействие върху мишената при щадене на околната нормална тъкан.
Абсорбционните спектри на основните ендогенни хромофори понастоящем са добре изяснени (фиг. 1). За разлика от хемоглобина, който в графиката на спектъра на светлината проявява пикове на определени честоти (532-585 nm), абсорбионната линия на меланина е по-скоро права, като абсорбцията постепенно намалява с увеличаване на дължината на вълната. За селективно въздействие по отношение на меланина се използва тази честота, при която разликата в абсорбционните спектри с другите хромофори е най – голяма или с други думи, това е честота при която меланинът поглъща повече светлина в сравнение с хемоглобина и другите хромофори. Това обикновено е в обсега на лъчите с дължина на вълната 700-950 nm. Например, с тази честота работи Александритния лазер (Alexandrite), който се използва основно за лечение на пигментни лезии.
Фигура 1. Абсорбционен спектър на меланина и оксихемоглобина.
Освен този принцип, значение има и продължителността на въздействие на лазерната светлина. Ако има непрекъснато въздействие топлината ще се акумулира и разпространи и ще настъпи увреждане и на околните тъкани. Поради това лазерните системи работят в пулсов режим и продължителността на пулса трябва да е по-кратка от времето на термична релаксация на хромофора. Това време изразява за колко време хромофора ще се охлади до половината от неговата пикова температура, която е достигната при лазерното въздействие.
За да има селективност на въздействието, значение има и енергийната плътност (флуенс), т.е. енергията, която е доставена от лазера трябва да бъде достатъчна, за да се постигне разрушаване на целта в рамките на определеното време.
Тези три параметъра: дължина на вълната, продължителност на пулса и флуенс, могат да бъдат пригодени за специфични кожни проблеми и така може да се постигне максимален ефект при минимални съпътстващи термични щети.
Кои лазери са подходящи за фотоепилация?
Има много опции за лазерна фотоепилация. Четирите най-често използвани вида лазерни системи за епилация са Рубин лазер, Александритен лазер, Диоден лазер и Nd:YAG лазер. Всяка лазерна система е различна от другата. Някои лазери са по-добри за определени типове косми. Някои лазери са по-безопасни за хора с по-тъмен фототип на кожата. И някои лазерни системи работят по-добре в определени области на тялото от други лазери.
Рубин лазер
Рубин лазера е първата система, разработена за епилация. Тази система използва по-къса дължина на вълната от 694 nm, която е насочена към меланина. Това прави рубиновия лазер идеален за премахване на тънки косми. От друга страна, Рубин лазера не се препоръчва за хора с по-тъмен фототип. Тази лазерна система има дълга пауза между лазерните импулси, за да се намали дискомфорта. Макар и по-малко болезнено, по-бавното повторение означава, че лазерните процедури изискват повече време от другите лазерни системи за епилация. Поради това Рубин лазерът е идеален за по-малки третирани зони. Популярни видове Рубин лазер са: RubyStar; Palomar E2000; EpiPulse Ruby.
Александритен лазер
Александритният лазер е най-популярният лазер за фотоепилация. Това е и най-бързата налична лазерна система. Например, александритният лазер може да покрие голяма площ на третиране (гръб) само за 30 минути. Недостатъкът на този лазер е сравнително по-силната болезненост на процедурата. Това е и причината съвременните системи да имат вградени охладителни устройства за намаляване на болката. Александритният лазер работи при по-къса дължина на вълната от 755 nm, което го прави идеален за абсорбиране на енергията от меланина в космените фоликули при хора със светъл до маслинен тон на кожата. Популярни модели на Александритен лазер са, напр.: Candela; Cynosure Apogee; GentleLase; EpiTouch Plus.
Диодни машини
Диодните машини са сравнително нови на пазара за лазерна епилация. Техният източник на енергия се състои от полупроводници, известни като диоди, групирани заедно, за да създадат лазерен лъч с дължина на вълната 800-810 nm. Това е по-дълга дължина на вълната, която е по-добра за проникване дълбоко в космения фоликул. Диодните лазери обикновено са безопасни за по-тъмни типове кожа и са идеални за премахване на гъсти или груби косми. Това прави доилната лазерна система за епилация популярна сред мъжете, които търсят лечение за премахване на космите по гърба или гърдите. Популярни модели диодни лазери са: SLP; F1 Diode; LightSheer; MeDioStar; SopranoXL; LaserLite; Epistar; Apex.
Nd:YAG системите
Nd:YAG системите могат да бъдат наречени най-новите постижения в козметичната лазерна технология. Освен ефективни лазери за епилация, тази система предлага множество приложения, включително премахване на татуировки и лазерно фотоподмладяване. Nd:YAG системите работят при дължина на вълната от 1064 nm. Повечето други лазерни системи са насочени към меланина, намиращ се в косата и кожата. Но, насочването към меланина ограничава възможностите за епилация при тъмни косми у хора със светъл тип кожа. При дължина на вълната 1064 nm, на практика, хромофор е въглеродът, а не меланинът. Затова преди лечението върху кожата се нанася с въглероден лосион. Така нежеланото окосмяване по тялото абсорбира въглерода. Тъй като лазерът е насочен към въглерода, а не към меланина, лазерната епилация с Nd:YAG лазера е безопасна за всички типове кожа, дори и за кожа с тен. Някои от популярните Nd:YAG системи са: Cynosure; Candela; GentleYAG; Medlite IV; Lyra; Sciton; Cutera.
На следващата таблица са обобщени предимствата и недостатъците на основните лазери за фотоепилация.
Таблица 1. Предимства и недостатъци на лазерните системи за фотоепилация.
Вид лазер |
Предимства |
Недостатъци |
Рубин |
|
|
Идеален кандидат за Рубин лазер |
Човек със светла кожа, който желае да се епилира необширна зона с фини косми. |
|
Александрит |
|
|
Идеален кандидат за Александрит лазер |
Човек със светъл фототип, който желае епилация по по-обширни зони, напр. гръб или долни крайници. |
|
Диоден |
|
|
Идеален кандидат за диоден лазер |
Човек с всякакъв фототип кожа, дори и кожа, който желае бърза епилация на обширни зони. Идеален избор за мъже, които искат епилация по гърба и гърдите. |
|
Nd:YAG |
|
|
Идеален кандидат за Nd:YAG лазер |
Човек с по-тъмен фототип, който желае епилация на по-обширни зони. |
Как протича процедурата?
Преди процедурата, специалистът почиства зоната. Ако зоната е особено чувствителна, може да се приложи обезболяващ гел. По време на процедурата всеки в стаята трябва да носи специални защитни очила, за да предотврати увреждане на очите от лазера. След като обезболяващият гел задейства (обичайно са необходими 10-15 минути), специалистът фокусира лъч високоенергийна светлина върху желаната област. Колкото по-голяма е площта, която се третира, толкова по-дълго отнема процедурата. Малките зони могат да отнемат само няколко минути, докато по-големите области като гърдите могат да отнемат час или повече. Когато се работи с вид лазер, който принципно причинява повече болка, се използват вградени охлаждащи системи както и охлаждащ гел. Обичайното усещане по време на процедурата е сякаш върху кожата се щраква ластик, т.е. кратко парещо-щипещо или ужилващо усещане, но болката не бива да е значима. Ако има силна болка, незабавно трябва да уведомиш специалиста. Тъй като космите “се изпаряват” от енергията на лазера, може да се усети сярна миризма от дим.
Каква трябва да е подготовка за лазерна епилация?
Специалистът трябва да предостави подробни инструкции за подготовка преди процедурата. Спазвай тези инструкции, защото това ще подобри ефективността на процедурата и ще намали риска от странични ефекти.
Някои общи препоръки са следните:
- Няколко дни (най-добре поне седмица) преди процедурата не бива да има излагане на слънчево облъчване. Това е така защото повечето лазерни системи не се използват върху кожа с тен.
- Не се използват по-силно действащи продукти в зоната, напр. ретинол, алфа- и бета-хидрокси киселини.
- Не се използва епилация с пинсета или кола маска, както и изрусяване на космите поне 6 седмици преди процедурата.
- Трябва да се преустанови приема на противовъзпалителен лекарства, които могат да увеличат кървенето, напр. аспирин.
- При наличие на активна инфекция, напр. херпес или бактериална кожна инфекция, процедурата не трябва да се извършва, докато процесът не бъде излекуван.
- Важно зоната, която ще се епилира, да бъде обръсната в деня или вечерта преди процедурата. Това ще предотврати термичното нараняване на повърхността на кожата, тъй като на повърхността няма да има косми, които да абсорбират енергията на лазера. Така лазерната енергия да отиде директно до космения фоликул.
Лазерната фотоепилация е противопоказана при:
- Лична история за меланом (злокачествен пигментен рак на кожата);
- Надигнати бенки (трябва да се прецени от дерматолог);
- Хипертрофични и келоидни белези;
- Активна инфекция на кожата;
- Уртикария;
- Татуировки или перманентен грим в зоната;
- Употреба на лекарства с ретинол (през устата), тетрациклин или жълт кантарион в последните шест месеца;
- Автоимунни заболявания като лупус, склеродермия, витилиго;
- Бременност и кърмене.
Разрешение за процедурата от лекар се изисква във всички случаи на системна терапия с антидепресанти, средства за лечение на хипертония, локална кортикостероидна терапия, обща анестезия в предходните 3 месеца, локална анестезия в третираната зона в предходния месец, инфекция с човешки имунодефицитен вирус, хепатит, овариална поликистоза и всяко друго по-сериозно заболяване. При транссексуални, фотоепилация може да се проведе 6 месеца след приключване на хормоналния курс. При ендокринопатии протичащи със засилено окосмяване (тиреотоксикоза, системна кортикостероидна терапия, овариална поликистоза) може да се използва фотоепилация, но резултатите са вариращи като ефикасност и клиентът трябва да бъде предупреден за намален или забавен ефект от този метод на епилация, т.е. да има реалистични очаквания. Това важи и за лекарства, които могат да причинят по-силен растеж на космите, напр. противозачатъчни хапчета, андрогени, пеницилини, циклоспорини, миноксидил, халдол, фенитоин.
Какви са страничните ефекти на процедурата?
Сериозните усложнения, свързани с лазерната епилация, са редки. Най-честите нежелани реакции включват:
- Подуване;
- Зачервяване;
- Дискомфорт и дразнене на кожата.
Те обикновено отшумяват в рамките на няколко дни след процедурата. Ако симптомите продължават, трябва да се направи консултация със специалиста, извършил епилацията.
По-рядко срещаните нежелани реакции са:
- Белези;
- Изгаряния;
- Мехури;
- Инфекции;
- Постоянни промени в цвета на кожата.
Какво да очаквам след лазерна епилация?
Времето за възстановяване след процедурата е минимално и повечето хора могат да се върнат към нормалния живот веднага след процедурата. Ако има по-значимо зачервяване или оток в зоната се прилага обтриване с лед. Дискомфортът или паренето могат да бъдат облекчени с парацетамол. Не бива да се приема ибупрофен или аспирин. Прекомерното триене може да раздразни третираната зона и да увеличи шанса за образуване на белези. Поради това, трябва са се избягват спорт и тежки упражнения в продължение на два дни след процедурата за лазерна епилация, къпане в хлорирани басейни и носене на тесни дрехи от синетична материя, които могат да трият непрекъснато зоната, подложена на епилиране. Избягват се и много горещи бани, душове, парни бани или сауни в продължение на два или три дни. В първите 48 часа след процедурата не бива да се използват дразнещи активни вещества (ретинол, бензоил пероксид, алфа- и бета-хидроксикиселини). Зоната не бива да се подлага на ексфолииране една седмица след процедурата.
Ако в периода на възстановяването се появят признаци на инфекция като гной, чувствителност или треска, незабавно трябва да се потърси консултация със специалиста, осъществил процедурата.
Важно е да няма слънчево облъчване на кожата и да се прилага слънцезащита.
Две до осем седмици след процедурата започва да се забелязва поява на косми в третираната зона. Причината за това е, че фототермолизата унищожава само космите във фаза анаген (растеж) от космения цикъл и незасегнатите косъмчета продължават да растат. В повечето случаи, обаче, още след първата процедура нежеланото окосмяване е видимо намалено (с около 10 до 25%). Обикновено са необходими между три и осем процедури за трайна епилация. Освен това вероятно ще имаш нужда от процедури за корекция веднъж годишно, за да се поддържа ефекта.
Запомни, че фотоепилацията е пълна (цялата зона остава без косми), но временна и води до частично (отделни косъмчета се появяват), но перманентно намаляване на окосмяването. Защо не е пълна и перманентна? Краткият отговор е, защото космените фоликули у човека се намират на различна дълбочина, структурата в отделните зони е различна и косменият растеж не е синхронизиран по отношение на всички косми в зоната.
Какво научихме
- Лазерната епилация е апаратна, минимално инвазивна процедура, която използва технология с концентрирана светлина за предотвратяване на растежа на нежелани косми.
- Може да се използва върху всяка част от тялото, включително и лицето, с изключение на зоните около очите.
- Лазерната епилация е тествана от 60-те години на миналия век и се предлага в търговската мрежа от 1990 година.
- Средно са необходими три до седем сесии за оптимални резултати.
- В повечето случаи има минимален дискомфорт по време и след лечението. Обикновено се изисква малко или никакво време за възстановява след третирането.
- Според проучване от 2003 г. се регистрира 71% удовлетвореност на хората от резултата на епилацията (5).
Литература
- Einstein A. Zur Quantentheorie der Strahlung. Physiol Z 1917; 18:121-8.
- Maiman T. Stimulatеd optical radiation in ruby. Nature 1960; 187:493-4. Neill US. Skin care in the aging female: myths and truths. The Journal of clinical investigation. 2012;122(2):473.
- Bhate K, Williams HC. Epidemiology of acne vulgaris. British Journal of Dermatology. 2013;168(3):474-85.
- Fulton Jr JE. Acne: Its causes and treatments. International Journal of Cosmetic Surgery and Aesthetic Dermatology. 2002;4(2):95-105.
- Preston PW, Lanigan SW. Patient satisfaction with laser hair removal. J Cosmet Dermatol. 2003 Apr;2(2):68-72.