Клиндамицин принадлежи към семейство лекарства, наречени антибиотици. Използва се по лекарско предписание и намира приложение основно при лечението на акне, но и при други заболявания по преценка на лекуващия лекар.

При вземане на решение да се използва локален клиндамицин, трябва да се преценят и рисковете:

  • Алергии: възможна е алергична реакция, затова трябва да съобщиш на лекаря, ако имаш установена алергия към храни, оцветители, консерванти и др. 
  • Възрастови ограничения: проучвания на това лекарство са провеждани само при възрастни пациенти и няма конкретна информация, сравняваща употребата на клиндамицин при деца до 12-годишна възраст с употреба при други възрастови групи.

Възможни ли са странични ефекти?

При приложение на локален клиндамицин, макар и рядко, могат да възникнат нежелани реакции. Консултирай се незабавно с лекуващия лекар при поява на някой от следните симптоми:

  • сухота или лющене на кожата; 
  • главоболие;
  • дразнене или омазняване на кожата;
  • усещане за парене или парене по кожата.

Има ли доказателства за ефективност на локалния клиндамицин при гноен хидраденит?

В европейските насоки за лечение на гноен хидраденит (HS), клиндамицинът е основно терапевтично средство при пациенти в стадий I по Хърли  (1,2). Ефективността е потвърдена в рандомизирани проучвания (3). Според експертите, локален клиндамицин е показан предимно при наличие на повърхностни пустули и единични възли, липсва ефективност при дълбоко разположени абсцеси  (4).

Счита се, че ефективността на клиндамицин се свързва не само с антибактериалния ефект, но също така и противовъзпалително действие на медикамента. 

Как се прилага клиндамицин върху кожата?

Необходимо е да спазваш следните основни правила за приложение на клиндамицин гел:

  • лекарството се прилага само локално, т.е. за намазване върху кожата, не по-често от два пъти дневно;
  • зоната се измива и подсушава, измиват се ръцете и върху лезиите се нанася тънък слой от гела. Не забравяй да измиеш ръцете си след приложението;
  • избягвай контакт с очите, носа и устата, ако се случи попадане на лекарството в тези зони е необходимо обилно изплакване с вода;
  • спазвай определената от дерматолога продължителност на лечението. Никога не спирай приложението на лекарството „на своя глава“, защото мислиш, че няма ефект или защото кожата се е подобрила;
  • може да има лек сърбеж, парене или леко зачервяване на кожата, но тези странични ефекти са временни и се самоограничават;
  • лекарството се съхранява на стайна температура, далеч от топлина, влага и пряка светлина. Трябва да се пази от замръзване.

Важно е да информираш лекаря, ако имаш проблеми с червата. Също така ако в миналото е имало кървава диария, причинена от прием на антибиотици или ако използваш други лекарства за лечение на кожни заболявания.

Като алтернатива на локалния клиндамицин, може да се използва и антибиотика мупироцин (mupirocin), напр. продукта мупиродермал – научи повече тук!

Консултирай се с лекар, ако кожата стане прекалено суха или раздразнена.

Винаги следвай стриктно инструкциите за употреба на продукта, който ти е назначен!

Литература

  1. Zouboulis CC, Desai N, Emtestam L, et al. European S1 guideline for the treatment of hidradenitis suppurativa/acne inversa. J Eur. Acad Dermatol Venereol (2015); 29: 619–644.
  2. Clemmensen OJ. Topical treatment of hidradenitis suppurativa with clindamycin. Int J Dermatol (1983); 22: 325–328.
  3. Ingram JR, Woo PN, Chua SL, et al. Interventions for hidradenitis suppurativa. Cochrane Database Syst Rev (2015); 10: CD010081.
  4. Deckers IE and Prens EP. An update on medical treatment options for hidradenitis suppurativa. Drugs (2016); 76: 215–229.
Следваща статия: Фусидова киселина
Сподели: