Резорцинолът е бензендиол или фенол, използван като химически пилинг агент, както и с антисептично и противосърбежно действие. Резорцинолът е производно на фенола. Химичната формула е 1,3-дихидроксибензен. Фенолите образуват съединения с полизахариди в стената на микроорганизмите и затова имат антисептично действие. Следователно, резорцинът принадлежи към групата на антисептичните агенти и има подчертан антимикробен ефект. В ниски концентрации (0,25-1,5%) има качества на дезинфектант. Ако активното вещество се използва във високи концентрации (например 10-15%), има излющващо действие, а в още по-високи концентрации има изгарящ ефект. В дерматологията резорцинът може да бъде използван за химичен пилинг. Добре позната формула е разтворът на Jessner. Състои се от салицилова киселина (14 g), резорцин (14 g), млечна киселина 85% (14 g) и етанол (100 ml). Важно е да се знае, че това е бистър разтвор с кехлибарен цвят, който трябва да се съхранява в кафява бутилка, за да се предотврати фотоокисление. Разтворът на Jessner обикновено се нанася на два до три слоя до постигане на лек еритем и деликатно, неравномерно „замръзване“. Резорцинът стимулира образуването на простагландин Е2 и нарушава водородните връзки в кератина (1,2).

Поради тези ефекти, резорцинол се използва за лечение на акне, себореен дерматит, екзема, псориазис и други кожни заболявания. Използва се и за лечение на мазолии брадавици.

Възможни ли са странични ефекти?

Подобно на всички лекарства, резорцинолът може да предизвика някои нежелани реакции. Възможно е да настъпи зачервяване и оток на кожата на мястото на приложение, но също така са възможни симптоми на отравяне с резорцинол:

  • диария, гадене, стомашна болка или повръщане;
  • световъртеж;
  • сънливост;
  • главоболие (тежко или продължаващо);
  • нервност или безпокойство;
  • бавен сърдечен ритъм, задух или затруднено дишане;
  • изпотяване;
  • необичайна умора или слабост.

При поява на подобни симптоми приложението на резорцинол трябва да се прекрати и да се потърси консултация с лекар.

Има ли доказателства за ефективност на резорцинол при гноен хидраденит?

Направени са ретроспективни и проспективни проучвания, които са изследвали ефективността на 15% резорцинол при гноен хидраденит (3,4). Медикаментът е прилаган два пъти дневно за 30 дни при пациенти с гноен хидраденит стадий I или II по Хърли. Установено е намаляване на размера на видимите лезии, болката и зачервяването. Предполага се, че ефективността се дължи на намаляване на вроговяването в космения фоликул (1), както и на антисептичните свойства на резорцинола. 

Как се прилага резорцинол върху кожата?

Много е важно резорцинолът да се използва само според указанията. Не използвай повече от него, по-често и по-дълго време, отколкото е предписано от лекаря. Това може да увеличи шанса за абсорбиране през кожата и съответно - отравяне с резорцинол. Върху почистена кожа се нанася достатъчно количество, за да покрие засегнатите области и се втрива внимателно. Веднага след употреба ръцете се измиват внимателно, за да се отстранят остатъци от лекарството, попаднали върху тях. Това е важно от гледна точка на факта, че при попадане на резорцинол в очите може да се развие тежко възпаление.    

Когато използваш резорцинол, не използвай който и да е от следните продукти върху същата засегната област, защото има риск от силно дразнене на кожата:

  • Абразивни сапуни;
  • Съдържащи спирт продукти;
  • Всеки друг локален продукт, съдържащ бензоил пероксид, салицилова киселина, сяра или витамин А киселина.

Резорцинолът, нанесен върху окосмени зони, може да доведе до потъмняване на светлите косми.

Консултирай се с лекар, ако кожата стане прекалено суха или раздразнена.

Винаги следвай стриктно инструкциите за употреба на продукта, който ти е назначен!

Литература

  1. Fabbrocini GDP, De Padova MP, Tosti A. Chemical peels: what's new and what isn't new but still works well. Facial Plast. Surg. (2009); 25: 329–36.
  2. Boer J, Jemec GB. Resorcinol peels as a possible self-treatment of painful nodules in hidradenitis suppurativa. Clin. Exp. Dermatol. (2010); 35: 36–40.
  3. Pascual JC, Encabo B, Ruiz de Apodaca RF, et al. Topical 15% resorcinol for hidradenitis suppurativa: AN uncontrolled prospective trial with clinical and ultrasonographic follow-up. J Am Acad Dermatol 2017; 77: 1175–1178.
  4. Lightowler JE and Rylance HJ. On the anti- inflammatory activity of some substituted phenolic compounds. Br J Pharmacol Chemother 1964; 22: 221–227.
Следваща статия: Азелаинова киселина
Сподели: