Бензоил пероксид, приложен локално, е показан при лечението на акне и може да се използва за други кожни заболявания. Предлага се в различни лекарствени форми и подходящата от тях трябва да бъде избрана от лекуващия лекар в зависимост от конкретното състояние.
При вземане на решение да се използва бензоил пероксид, трябва да се преценят и рисковете:
- Алергии: възможна е алергична реакция, затова трябва да съобщиш на лекуващия лекар ако имаш установена алергия към храни, оцветители, консерванти и др.
- Възрастови ограничения: въпреки, че не са провеждани подходящи проучвания за връзката на възрастта с ефектите на бензоил пероксид за локално приложение при деца на 12 и повече години, до момента не са документирани проблеми.
- Наличието на други кожни проблеми може да доведе до дразнене на кожата. Не забравяй да уведомиш лекаря, ако имаш и друг проблем с кожата, напр. атопичен дерматит, екзема, слънчево изгаряне и др.
Възможни ли са странични ефекти?
При приложение на лекарствени продукти с бензоил пероксид, макар и рядко, могат да възникнат нежелани реакции. Консултирай се незабавно с лекуващия лекар при поява на някой от следните симптоми:
- Мехури, парене, сърбеж, лющене, зачервяване, оток или други признаци на силно дразнене на кожата;
- Подуване на лицето, ръцете или краката;
- Силен сърбеж по дланите;
- Затруднено дишане.
Има ли доказателства за ефективност на бензоил пероксид при гноен хидраденит?
Бензоил пероксид има антисептичен ефект (убива бактериите) и известно противовъзпалително действие. Не са провеждани клинични изпитания за ефективността при гноен хидраденит. Но антисептичната му активност дава основание да се използва за почистване на кожата. Една от възможните схеми е прочистване с 5% бензоил пероксид, последвано от локален антибиотик (1).
Как се използва бензоил пероксид върху кожата?
Много е важно, това лекарство да се прилага само според указанията. Не използвай повече от него, не го използвай по-често и по-дълго време, отколкото е предписано от лекаря. Прилага се само върху кожата. Не бива да попада в очите, носа, устата или по устните и лигавицата на половите органи. Не бива да се прилага върху зони с порязвания, ожулвания или слънчеви изгаряния. В такива случаи е необходимо веднага да се отмие обилно с вода.
Трябва да се избягва използването на следните продукти за кожа върху същата област третирана с бензоил пероксид:
- резорцин, салицилова киселина, сяра или локални ретиноиди;
- продукти за кожа, които причиняват чувствителност към слънцето, например съдържащи лайм или парфюми;
- продукти за кожа, съдържащи голямо количество алкохол, напр. стягащи средства, антисептици с алкохол;
- дразнещи кожата почистващи продукти, напр. скраб, детергентно действащи сапуни и др.
Консултирай се с лекар, ако кожата стане прекалено суха или раздразнена.
Винаги следвай стриктно инструкциите за употреба на продукта, който ти е назначен!
Литература
- Patil S, Apurwa A, Nadkarni N, Agarwal S, Chaudhari P, Gautam M. Hidradenitis Suppurativa: Inside and Out. Indian J Dermatol. 2018 Mar-Apr;63(2):91-98.