Фусидовата киселина е природен антибиотик, извлечен от едноименните гъбички. Има бактериостатично и бактерицидно действие. Потиска протеиновия синтез на микроорганизмите, което води до тяхната гибел.
Тази киселина се извлича от fusidium coccineum, гъбичен агент, първоначално изолиран през 1962 г. от маймунски изпражнения (1,2). Предлага се в много формулировки, напр. за прием през устата (перорално), локални и парентерални (чрез инжектиране) медикаменти за лечение на инфекции. Пероралното и парентерално приложение води до стомашно-чревни и чернодробни разстройства, флебит и рабдомиолиза (засягане на мускулните влакна). Съществуват и проблеми, свързани с локалното приложение, като слабо проникване в кожата, локално дразнене, и неоптимална ефикасност (3).
Възможни ли са странични ефекти?
Подобно на всички лекарства, фусидовата киселина може да предизвика някои нежелани реакции. Ако такива се появят, повечето вероятно ще бъдат незначителни и временни. Някои реакции може да са сериозни и да изискват медицинска помощ.
Трябва да уведомиш лекуващия лекар, ако се появят някакви неприятни ефекти:
- тежка и внезапна поява на сърбеж, зачервяване, копривна треска или обрив в областта на приложение;
- гадене или повръщане;
- подуване на лицето, устните, устата, езика или гърлото със затруднено дишане.
Това са много редки, но и много сериозни нежелани реакции, защото говорят за изразена алергична реакция.
Други по-леки странични ефекти могат да бъдат:
- Леко дразнене на мястото на приложение;
- Болка (при приложение върху язви);
- Сърбеж и секреция от очите (конюнктивит) – съществуват и лекарства за приложение в окото, но кожните форми не са подходящи за приложение в и около окото и трябва да се внимава да не се допуска попадане в окото (след локалното приложение, ръцете трябва да се измият внимателно).
Важно е да се знае, че ако настъпи системна резорбция на лекарството, е възможно преминаване през плацентата и излъчване в кърмата. Поради това продуктите с фусидова киселина не се прилагат по време на бременност и кърмене.
Има ли доказателства за ефективност на фусидова киселина при гноен хидраденит?
Употребата на фусидова киселина при гноен хидраденит (HS) е оценена чрез доклади за случаи и едно проспективно проучване, при което са оценени пациенти със стадий I по Хърли. При повече от 70% от случаите е постигнат контрол на лезиите (4). В сравнение с гентамицин и мупироцин, фусидовата киселина има по-висока минимална инхибиторна концентрация в по-дълбоките слоеве на кожата. С оглед на тези съображения, се счита, че използването на фусидова киселина при HS лезии може да бъде полезно за стадий I по Хърли (5).
Как се прилага фусидова киселина върху кожата?
Много е важно, приложението да бъде само локално. Кожата се почиства с измивно средство, изплаква се с вода и се подсушава добре. Нанася се достатъчно количество, така че лекарството да се разнесе по зоната. Обичайното приложение е 3-4 пъти дневно. Лекарството се съхранява стайна температура, далеч от топлина, влага и пряка светлина. Трябва да се пази от замръзване.
Кремът или мехлемът с фусидова киселина, нанесен върху кожата, може да изсъхне по дрехите и спалното бельо. В резултат на това тъканите могат да станат по-лесно запалими. Съветите са: често изпиране на дрехите и спалното бельо, по време на лечението се избягва пушенето и приближаването до открит огън (6).
Консултирай се с лекар, ако кожата стане прекалено суха или раздразнена.
Винаги следвай стриктно инструкциите за употреба на продукта, който ти е назначен!
Литература
- Godtfredsen W, Jahnsen S, Lorck H, et al. Fusidic acid: a new antibiotic. Nature. (1962);193:987.
- Turnidge J. Fusidic acid pharmacology, pharmacokinetics and pharmacodynamics. Int J Antimicrob Agents. (1999);12: 23–34.
- Fisher A. Lasers and allergic contact dermatitis to topical antibiotics, with particular reference to bacitracin. Cutis. (1996); 58(4):252–254.
- Shirah BH, Shirah HA. Effective modified conservative tissue preserving protocol to treat stage I axillary hidradenitis suppurativa: a prospective cohort study of 627 patients with five years follow-up. J Dermatolog Treat. (2017);28:458-463.
- Schöfer H, Simonsen L. Fusidic acid in dermatology: an updated review. Eur J Dermatol. (2010); 20: 6-15.
- NHS. How and when to use fusidic acid. Достъпно на: https://www.nhs.uk/medicines/fusidic-acid/how-and-when-to-use-fusidic-acid/