Локалния йод се използва за предотвратяване и лечение на инфекции, които могат да възникнат при малки ожулвания, лезии и наранявания на кожата. Действа като убива бактериите.

Въпреки, че имат подобни звучащи имена, йодът и повидон-йодът са две различни съединения и може да се забележи разлика между тези две съединения въз основа на техния състав и употреба. Йодът е чист химичен елемент, а повидон-йодът е продукт, съдържащ йод като основно вещество. Ключовата разлика между тях е, че йодът е естествено достъпен в морската вода и в земната кора, докато повидон йодът е изкуствен продукт, който съдържа йод. Във всекидневния език "йод" се нарича йодната тинктура, използвана за дезинфекция. Йодната тинктура е 5% разтвор на повидон йод в 70% етанолен разтвор на калиев йод:

  • има силно антисептично действие.
  • използва се основно за дезинфекция на кожата, преди хирургични интервенции (инжекции, операции) и за антисептична обработка на рани и лигавици (по-ниски концентрации: 0,5%, 1%, 2%, 5% и 7%).

При вземане на решение да се използва йоден препарат, трябва да се преценят и рисковете:

  • Алергии: възможна е алергична реакция, затова трябва да съобщиш на лекуващия лекар ако имаш установена алергия към храни, оцветители, консерванти и др. 
  • Възрастови ограничения: йодните съединения не се използват при новородени и в ранна кърмаческа възраст, защото има риск от проблеми с щитовидната жлеза.
  • Наличието на други кожни проблеми може да доведе до дразнене на кожата. Не забравяй да уведомиш лекаря, ако имаш и друг проблем с кожата, напр. атопичен дерматит, екзема, слънчево изгаряне и др. 

Възможни ли са странични ефекти?

При приложение на йодни съединения, макар и рядко, могат да възникнат нежелани реакции. Консултирай се незабавно с лекуващия лекар при поява на някой от следните симптоми:

  • Образуване на мехури, корички, дразнене, сърбеж или зачервяване на кожата.

Възможни са и симптоми на предозиране (при поглъщане):

  • коремна или стомашна болка;
  • диария;
  • висока температура;
  • гадене;
  • затруднения при уриниране;
  • жажда;
  • повръщане.

Има ли доказателства за ефективност на йодни съединения при гноен хидраденит?

Има съобщения за използване на повидон йод в локалното лечение на гноен хидраденит (1). Той демонстрира бързи бактерицидни, туберкулоцидни и вирусицидни ефекти чрез освобождаване на свободни йодни радикали, които атакуват свободните аминокиселини (метионин и цистеин). Така се стига до нарушаване на бактериалните мембрани. Освен това, е установено, че йодът има противовъзпалителни свойства, които функционират чрез инхибиране на образуването на матриксната металопротеиназа (ММР), както и чрез намаляване на синтеза и активността на  плазмина и потискане на туморнекрозис фактор алфа (TNFα) (2).

Как се използва повидон йод върху кожата?

Много е важно, приложението да бъде строго локално. Не бива да попада в очите, носа, устата или по устните, не бива да се поглъща.

Не се използва върху дълбоки, прободни рани, ухапвания от животни или сериозни изгаряния. Това може да увеличи вероятността от странични ефекти.

Върху зоната където е приложен йод не се прави плътна превръзка, тъй като това може да увеличи вероятността от странични ефекти.

Йодните съединения могат да доведат до оцветяване на кожата и дрехите. За премахване на петна върху кожата се използва спирт. Петната по дрехите могат да бъдат премахнати чрез изпиране и изплакване в амоняк, разреден с вода.

Консултирай се с лекар, ако кожата стане прекалено суха или раздразнена.

Винаги следвай стриктно инструкциите за употреба на продукта, който ти е назначен!

Литература

  1. Ingram JR and McPhee M. Management of hidradenitis suppurativa: a UK survey of current practice. Br J Dermatol. (2015); 173: 1070–1072.
  2. Bigliardi PL, Alsagoff SAL, El-Kafrawi HY, et al. Povidone iodine in wound healing: a review of current concepts and practices. Int J Surgery (2017); 44: 260–268.
Следваща статия: Пиритион цинк
Сподели: