Кои са първичните лезии при HS?
Началните и много важни за диагнозата лезии при HS са: нодус и абсцес (фиг. 1).
Фигура 1. Типични лезии при HS: (1) нодус; (2) абсцес.
През 2020 година на базата на преглед на литературата и въпросник, попълван от лекарите, участващи в петата Конференция на Европейската фондация по HS (European Hidradenitis Suppurativa Foundation, EHSF), е предложен набор от дефиниции на типичните за HS лезии, който да послужи като инструмент за по-добро разпознаване и оценка на ефикасността на лечението (1).
Какво е определението за нодус?
Болестта може да започне с неспецифични лезии, като папули или пустули, но по-често първата лезия е болезнен, дълбоко разположен възел (нодус) (фиг. 2). Възелът може:
- да премине спонтанно за няколко дни, средно 1 седмица (2);
- да остане като плътен, невъзпален, образно казано „тих“ възел, който периодично да показва белези на възпаление (зачервяване, оток, затопляне, болка и дискомфорт), като подобно развитие е възможно в рамките на седмици и дори месеци и години;
- да се развие в абсцес.
Възелът при HS типично е плътна лезия, която се усеща при опипване, със солидно (без нагнояване) съдържание, кръгла, а не конусовидна форма, диаметър >10 mm. Лезията обикновено се разполага дълбоко, а не е надигната, макар че е възможно и да е ясно видима над нивото на кожата. Цветът може да е бледорозов (невъзпалителна, „тиха“ лезия) или ярко червен (възпалителен нодус).
Обичайно е налице спонтанна или при палпация болка.
Фигура 2. Типични лезии при HS: нодус. Източник: DermNet NZ

Какво е определението за абсцес?
Развитието на абсцес (фиг. 3) е на базата на предхождащ нодус, постепенно централната част на лезията омеква и става подвижна при опипване (флуктуация), защото във вътрешността се развива гнойно възпаление. Болката е много силна. Впоследствие абсцесът може да се отвори към повърхността и от отвърстието започва да изтича гнойно-кръвениста течност. Относително рядко има и обща симптоматика с втрисане, общо неразположение, повишаване на температурата и главоболие. Заради силната болка, често се налага хирургична инцизия (срязване на лезията) и поставяне на дренаж. След спонтанното отваряне на абсцеса или дренирането му чрез инцизия, болката рязко намалява и дори отзвучава. Но обичайно облекчението е временно, защото при HS има склонност за поява на нови абсцеси на същото място.
Абсцесът при HS e палпируема лезия, с течно съдържание (гной), флуктуираща централна част, мека при палпация, диаметър >10 mm, дълбоко разположение, придружена от остра, много силна болка.
Фигура 3. Типични лезии при HS: абсцес. Източник: DermNet NZ

HS е хронична болест и първичните лезии (в частност възлите) който са претърпели само частично обратно развитие периодично се активират, уголемяват се и се свързват помежду си чрез синусови пътища.
Първичните лезии при HS имат значение и за класифицирането на пациентите по стадии на процеса. Използва се първата предложена класификация – тази на Хърли.
Стадий I по Хърли: oбразуване на абсцеси, единичен или множествени без синусови пътища и формиране на белези.
КАКВО НАУЧИХМЕ
- Началото на болестта е подмолно и коварно, обичайно началните лезии са единични и изглеждат като „цирей“ за човек, който не познава заболяването.
- Първичните лезии при HS са нодус и абсцес, разположени в типичните зони – обичайно двустранно в областта на големите гънки.
- Най-често първата лезия е дълбоко разположен възел, който може да бъде с подчертани белези на възпаление или да протича подостро.
Ако все още нямаш поставена диагноза HS, но имаш лезии, които са подобни на описаните, не бива да отлагаш консултацията с дерматолог.
Помисли за отговора на няколко въпроса, които може да ти зададе лекарят:
- Има ли повече от една възпалена лезия?
- Хронично ли е протичането, с нови и повтарящи се лезии?
- Появяват ли се лезии предимно по подмишниците, слабините, седалището?
- Двустранни ли са лезиите?
Литература
- Daxhelet M, Suppa M, White J, Benhadou F, Thorlacius LR, Jemec GBE, Del Marmol V, Revuz J. Proposed Definitions of Typical Lesions in Hidradenitis Suppurativa. Dermatology. (2020); 236(5): 431-438.
- von der Werth JM, Williams HC. The natural history of hidradenitis suppurativa. J Eur Acad Dermatol Venereol. (2000); 14(5): 389–392.
- Florence P, Gregor BEJ, Revuz J. Clinical Presentation. In: Hidradenitis Suppurativa. Gregor B. E. Jemec, Jean Revuz, James J. Leyden (eds). Springer Berlin, Heidelberg (2006): 11-24.