Кои са първичните лезии при HS?

Началните и много важни за диагнозата лезии при HS са: нодус и абсцес (фиг. 1).

Фигура 1. Типични лезии при HS: (1) нодус; (2) абсцес.

Типични лезии при HS

През 2020 година на базата на преглед на литературата и въпросник, попълван от лекарите, участващи в петата Конференция на Европейската фондация по HS (European Hidradenitis Suppurativa Foundation, EHSF), е предложен набор от дефиниции на типичните за HS лезии, който да послужи като инструмент за по-добро разпознаване и оценка на ефикасността на лечението (1).

Какво е определението за нодус?

Болестта може да започне с неспецифични лезии, като папули или пустули, но по-често първата лезия е болезнен, дълбоко разположен възел (нодус) (фиг. 2). Възелът може:

  • да премине спонтанно за няколко дни, средно 1 седмица (2);
  • да остане като плътен, невъзпален, образно казано „тих“ възел, който периодично да показва белези на възпаление (зачервяване, оток, затопляне, болка и дискомфорт), като подобно развитие е възможно в рамките на седмици и дори месеци и години;
  • да се развие в абсцес.

Възелът при HS типично е плътна лезия, която се усеща при опипване, със солидно (без нагнояване) съдържание, кръгла, а не конусовидна форма, диаметър >10 mm. Лезията обикновено се разполага дълбоко, а не е надигната, макар че е възможно и да е ясно видима над нивото на кожата. Цветът може да е бледорозов (невъзпалителна, „тиха“ лезия) или ярко червен (възпалителен нодус).

Обичайно е налице спонтанна или при палпация болка.

Фигура 2. Типични лезии при HS: нодус. Източник: DermNet NZ

Типични лезии при HS: нодус

Какво е определението за абсцес?

Развитието на абсцес (фиг. 3) е на базата на предхождащ нодус, постепенно централната част на лезията омеква и става подвижна при опипване (флуктуация), защото във вътрешността се развива гнойно възпаление. Болката е много силна. Впоследствие абсцесът може да се отвори към повърхността и от отвърстието започва да изтича гнойно-кръвениста течност. Относително рядко има и обща симптоматика с втрисане, общо неразположение, повишаване на температурата и главоболие. Заради силната болка, често се налага хирургична инцизия (срязване на лезията) и поставяне на дренаж. След спонтанното отваряне на абсцеса или дренирането му чрез инцизия, болката рязко намалява и дори отзвучава. Но обичайно облекчението е временно, защото при HS има склонност за поява на нови абсцеси на същото място.

Абсцесът при HS e палпируема лезия, с течно съдържание (гной), флуктуираща централна част, мека при палпация, диаметър >10 mm, дълбоко разположение, придружена от остра, много силна болка.

Фигура 3. Типични лезии при HS: абсцес. Източник: DermNet NZ

Типични лезии при HS: абсцес

HS е хронична болест и първичните лезии (в частност възлите) който са претърпели само частично обратно развитие периодично се активират, уголемяват се и се свързват помежду си чрез синусови пътища.

Първичните лезии при HS имат значение и за класифицирането на пациентите по стадии на процеса. Използва се първата предложена класификация – тази на Хърли.

Стадий I по Хърли: oбразуване на абсцеси, единичен или множествени без синусови пътища и формиране на белези.

КАКВО НАУЧИХМЕ

  • Началото на болестта е подмолно и коварно, обичайно началните лезии са единични и изглеждат като „цирей“ за човек, който не познава заболяването.
  • Първичните лезии при HS са нодус и абсцес, разположени в типичните зони – обичайно двустранно в областта на големите гънки.
  • Най-често първата лезия е дълбоко разположен възел, който може да бъде с подчертани белези на възпаление или да протича подостро.

Ако все още нямаш поставена диагноза HS, но имаш лезии, които са подобни на описаните, не бива да отлагаш консултацията с дерматолог.

Помисли за отговора на няколко въпроса, които може да ти зададе лекарят:

  • Има ли повече от една възпалена лезия?
  • Хронично ли е протичането, с нови и повтарящи се лезии?
  • Появяват ли се лезии предимно по подмишниците, слабините, седалището?
  • Двустранни ли са лезиите?

Литература

  1. Daxhelet M, Suppa M, White J, Benhadou F, Thorlacius LR, Jemec GBE, Del Marmol V, Revuz J. Proposed Definitions of Typical Lesions in Hidradenitis Suppurativa. Dermatology. (2020); 236(5): 431-438.
  2. von der Werth JM, Williams HC. The natural history of hidradenitis suppurativa. J Eur Acad Dermatol Venereol. (2000); 14(5): 389–392.
  3. Florence P, Gregor BEJ, Revuz J. Clinical Presentation. In: Hidradenitis Suppurativa. Gregor B. E. Jemec, Jean Revuz, James J. Leyden (eds). Springer Berlin, Heidelberg (2006): 11-24.
Следваща статия: Вторични
Сподели: