Какво е имунохистохимия?
Това е съвременен лабораторен метод, който използва антитела за проверка за определени антигени (маркери) в проба от тъкан. Антителата обикновено са свързани с ензим или флуоресцентно багрило. След като антителата се свържат с антигена в тъканната проба, ензимът или багрилото се активират и антигенът може да се види под микроскоп. Имунохистохимията се използва за подпомагане на диагностицирането при редица кожни заболявания.
Използва ли се имунохистохимия в диагностиката на хидраденит?
При гноен хидраденит (HS) се прави хистологично изследване на проба от кожа, взета чрез биопсия, за да се преценят промените в тъканта. Това може да подпомогне диагностиката в някои от случаите с HS, но в рутинната практика не се използва имунохистохимия. Този тип изследване на тъканта е необходимо в научните проучвания за разгадаване в детайли на причините и начините за развитие на патологичния процес.
Какви имунохистохимични изследвания се правят и какво показват?
За да разбереш отговора на този въпрос е необходимо да изясним първо две неща:
- Днес се знае, че HS не е болест на апокринната потна жлеза, а първичното нарушение е в терминалния космен фоликул.
- Знае се, че настъпва проблем във вроговяването в областта на инфундибулума на космения фоликул.
Независимо от това кой е отключващият фактор, нормалното вроговяване в космения фоликул е нарушено и промяната в кератиновите протеини може да бъде установена именно чрез имунохистохимия.
Какво е доказано на базата на имунохистохимичните проучвания?
Отново, преди да отговорим на въпроса, нека изясним какво се знае на базата на имунохистохимията за вроговяването в кожата.
Имунохистохимичните данни, получени за различни цитокератини и 6-те дезмозомни кадхерини (дезмоглеини1-3, дезмоколини 1-3) показват 3 фенотипа на напречно-набразден плосък епител, покриващ синусовите пътища при хидраденит (1):
- тип I вроговяващ;
- тип II невроговяващ, умерено възпален;
- тип III невроговяващ, силно възпален.
Невроговяващите типове (II и III) се характеризират с отсъствието на маркери за крайна диференциация цитокератин 10 (CK10) и дезмоглеин 1 (Dsc1) и със силна експресия на дезмоглеин 2 (Dsg2) в базалния слой на епидермиса.
В сравнение с нормалния епидермис, епител тип II и III има Dsc2 и Dsg3 във всички слоеве, докато Dsc3 е ограничен до базалния слой.
При HS се установява:
- Епителът на синусовите пътища по тип III, за разлика от този на типове I и II, се характеризира с наличието на CK7 и CK19 и отсъствие на Dsg1 (1).
- Установява се и наличие на CK2e, CKs6, 13, 15 и 16 и това говори, че епитела на синусовия тракт е претърпял патологично променен процес на растеж, диференциация и възпаление.
- Цитокератин 17 (CK17) обикновено присъства в супрабазалните слоеве на здравата кожа и представлява полезен маркер за диференциация на епителните клетки. При хидраденит този цитокератин отсъства и вероятно това определя крехка фоликуларна структура, което води до разкъсване на фоликула (2).
- Експресията на цитокератини при пилонидален синус (C5-2-3) е сравнима с тази при HS и CK17 също отсъства (2).
- Покриващият епидермис при HS има по-недиференцирано хиперпролиферативно състояние от това, което се среща в здравия епидермис (3). В някои случаи CK19 присъства в базалния слой на епидермиса и се счита, че този цитокератин е свързан с предракови промени (4).
КАКВО НАУЧИХМЕ
- Имунохистохимичните изследвания не намират приложение в рутинната диагностика на HS, но имат значение за научните проучвания, насочени към изясняване на настъпващите промени в кожата.
- Установени са редица промени в кожните цитокератини в засегнатата кожа и образуваните синусови пътища и голяма част от тях говорят в полза на хипотезата, че патологичния процес произхожда от космения фоликул, а не от апокринната жлеза.
- Имунохистохимията при HS е активна сфера на проучване, тепърва ще се изясняват съществуващите промени и може да се стигне до откриване на специфичен биологичен маркер на болестта.
Литература
- Kurzen H, Jung EG, Hartschuh W, Moll I, Franke WW, Moll R. Forms of epithelial differentiation of draining sinus in acne inversa (hidradenitis suppurativa). Br J Dermatol. (1999); 141(2): 231-9.
- Kurokawa I, Nishijima S, Suzuki K, et al. Cytokeratin expression in pilonidal sinus. Br J Dermatol. 2002; 146(3): 409-13.
- Kurokawa I, Nishijima S, Kusumoto K, Senzaki H, Shikata N, Tsubura A. Immunohistochemical study of cytokeratins in hidradenitis suppurativa (acne inversa). J Int Med Res. (2002); 30(2): 131-6.
- Kurokawa I, Nishimura K, Yamanaka K, Mizutani H, Tsubura A, Revuz J. Cytokeratin expression in squamous cell carcinoma arising from hidradenitis suppurativa (acne inversa). J Cutan Pathol. (2007); 34(9): 675-8.