За пръв път болестта е описана от Шпиц през 1903 година под наименованието dermatits follicularis capitis et perifolliculitis conglobata. По-късно Хофман използва термина perifolliculitis capitis abscedens et suffodiens, затова другото използвано наименование е болест на Хофман (1). Това е рядко заболяване, което води до алопеция (обезкосмяване на скалпа) с белези.
Кого засяга болестта?
Болестта най-често се среща при черни мъже на възраст от 20 до 40 години, но може да засегне лица в юношеска възраст, мъже и жени от всички раси. Дисектиращият целулит е включен в акне триадата заедно с гнойния хидраденит (HS) и нодуло-кистичното акне. Дисектиращият целулит е най-рядко наблюдаван от трите болести.
Какво се случва в кожата?
При това заболяване, както и при другите болести с блокиране на фоликулите, става въпрос за засилено вроговяване в космения фоликул, последвано от възпаление с образуване на възли в кожата, сгрупиране на лезиите, образуване на обща възпалителна маса, опадане на космите в зоната и цикатризация (фиг. 1). Често от секрета на абсцесите се изолират бактерии (стафилококи, псевдомонас или анаеробни бактерии), но те не са първопричина за патологичния процес, а са вторично насложени върху възпалението.
Фигура 1. Схема на фазите на дисекиращия целулит: (1) пустули и нодуси в зоната; (2) сгрупирани възпалителни възли; (3) абсцес; (4) цикатризация.
Какви са симптомите при дисекиращия целулит на скалпа?
Болестта се характеризира с пустули в космените фоликули (гнойна лезия, пронизана от косъм) и нодуси. Обикновено процесът започва като обикновен фоликулит (възпаление на космените фоликули), най-често по върховата или тилната част на скалпа. Постепенно лезиите се сгрупират, образува се силно болезнен абсцес, от който изтича гнойна течност. При хроничното протичане на болестта се стига до образуване на синуси, тежка цикатризация и опадане на космите в засегнатата зона (фиг. 2).
Заболяването не е животозастрашаващо, но е хронично и рецидивиращо. Някои от случаите се наблюдават като част от акне триадата (гноен хидраденит, конглобатно акне и дисекиращ целулит на скалпа) или акне тетрадата (гноен хидраденит, конглобатно акне, дисекиращ целулит на скалпа и пилонидална болест). Трябва да се има предвид и това, че в около 1/3 от случаите болестта се съчетава с болест на Крон. Други възможни съчетания са с артрит, кератит и гангренозна пиодерма. Възможните усложнения са: плоскоклетъчен карцином, сакроилеит (заболяване, при което в патологичния процес се въвличат сакроилиачните стави), кератит.
Фигура 2. Изразена цикатрициална алопеция при дисекиращ фоликулит на скалпа. Източник: DermNet NZ.

Как се поставя диагнозата?
Диагнозата е клинична, обичайно не са необходими допълнителни изследвания, необходимо е да се осъществи цялостен преглед, за да се потърси съчетаване с другите болести от акне тетрадата или акне триадата. Може да се наложи и микробиологично изследване, но често се установява, че абсцесите са стерилни.
При дерматоскопия може да бъде видяна ключовата характеристика за диагнозата. Това са синусови пътища ("тунели" под кожата) и единични тънки косъмчета в зоната (велус косми) (фиг. 3).
Фигура 3. Дерматоскопия при дисекиращ целулит на скалпа. Източник: DR. JEFFREY DONOVAN, INC

За потвърждаване на диагнозата може да се осъществи кожната биопсия и хистологично изследване, което установява смесен възпалителен инфилтрат около космения фоликул, образуване на гранулом и фиброза (повишено разрастване на съединителна тъкан, което нарушава структурата на тъканта).
Каква е прогнозата на това заболяване?
Дисекиращият целулит на скалпа е с хронично-рецидивиращ ход, в резултат на хроничното възпаление се стига до трайно опадане на космите (алопеция) в обширни зони от скалпа.
Как се осъществява лечението?
Лечението трябва да бъде назначено от специалист дерматолог. Възможностите за лечение включват (3):
- антибиотици (терапия от първа линия: ципрофлоксацин, клиндамицин, рифампин и триметоприм/сулфаметаксол);
- инхибитори на туморнекрозис фактор-алфа, например адалимумаб и инфликсимаб;
- системни ретиноиди, дапсон, колхицин и стероиди.
Цинковият сулфат също е показал ефективност, но тя не е достатъчна когато е прилаган като единствена терапия.
Ако всички възможности за лечение не успеят, могат да се използват по-инвазивни терапии:
- лъчева терапия;
- изрязване на лезиите (ексцизия) с последваща присадка;
- лазерна аблация (въглероден диоксид лазер).
Литература
- Tchernev G. Folliculitis et perifolliculitis capitis abscedens et suffodiens controlled with a combination therapy: Systemic antibiosis (metronidazole plus clindamycin), dermatosurgical approach, and high-dose isotretinoin. Indian J Dermatol. (2011); 56(3): 318–20.
- Gaopande VL, Kulkarni MM, Joshi AR, Dhande AN. Perifolliculitis capitis abscedens et suffodiens in a 7 years male: A case report with review of literature. Int J Trichology. (2015); 7(4): 173–75.
- Syed TA, Ul Abideen Asad Z, Salem G, Garg K, Rubin E, Agudelo N. Dissecting Cellulitis of the Scalp: A Rare Dermatological Manifestation of Crohn's Disease. ACG Case Rep J. (2018); 31(5): 8.