Нодуло-кистичното акне (acne conglobata) е рядка, но тежка форма на акне. Характеризира се с образуване на възли, познати в дерматологичната литература като нодуси и дълбоки абсцеси, които се свързват помежду си. При този тип акне се образуват дрениращи синуси (отделящи гной канали), групирани комедони и настъпва тежка цикатризация – обичайно хипертрофични цикатрикси.
Кого засяга тази форма на акне?
Както и при другите форми на акне, началото на болестта е около пубертета и активното образуване на възли обикновено продължава през първите три десетилетия от живота, след което процеса стационира. По-често засегнат е мъжкия пол.
Приемането на лекарства за щитовидната жлеза и излагането на халогенирани ароматни въглеводороди може да предизвика acne conglobata. Халогенирани въглеводороди са подгрупа на въглеводородите, които съдържат един или повече халогени (флуор, хлор, бром, йод). Най-важните халогенирани въглеводороди включват: тетрахлорметан, трихлоретилен, тетрахлоретилен, трихлоретан, хлороформ и метилен хлорид.
Други рискови фактори са:
- въздействие от по-високо ниво на мъжките полови хормони (андрогени), например тумори, произвеждащи андроген;
- анаболни стероиди;
- кариотип XYY - синдромът на Клайнфелтер, 47XXY, е състояние, при което мъжете имат допълнителна X хромозома. Синдромът е кръстен на д-р Хари Ф. Клайнфелтер, който е американски ревматолог и ендокринолог и описва състоянието в болницата в Масачузетс през 1942 година. Фенотипът на засегнатото лице от този синдром е мъжки, с висок ръст с удължени подбедрици и предмишници. Формата на тялото, обаче, е по-женствена (тесни рамене, широк ханш) с по-слабо представена мускулна маса. Една трета от засегнатите индивиди показват гинекомастия (анормално развитие на млечните жлези при мъжете, което води до уголемяване на гърдите). Има риск от рак на гърдата и остеопороза;
- генетична предразположеност за развитие на фоликуларно блокиране и влияние на фактори като затлъстяване, метаболитен синдром, тютюнопушене – в част от случаите се развива т.нар. акне триада (конглобатно акне, дисекиращ целулит на скалпа и гноен хидраденит), а когато се добави и пилонидален синус говорим за акне тетрада.
Какво се случва в кожата?
При това заболяване става въпрос за засилено вроговяване в космения фоликул, което води до блокирането му (фоликуларна оклузия) (фиг. 1).
Фигура 1. Схема на фоликуларна оклузия: (1) нормално вроговяване; (2) хиперкератоза в горната част на космения фоликул.
Acne conglobata се характеризира с дълбоки абсцеси, които се свързват помежду си чрез синуси (свързващи канали) (фиг. 2). От гнойното съдържимо може да бъде изолиран бактериален агент, но това е вторично инфектиране на лезиите, а не първопричина за процеса.
Фигура 2. Схема на абсцеси в кожата при конглобатно акне: (1) епидермис; (2) дерма; (3) хиподерма; (А) абсцес в кожата; (Б) свързващ канал между два съседни абсцеса.
Какви са симптомите при тази форма на акне?
Обривът засяга лицето, шията, раменете и горната част на гърдите и гърба, но понякога има обхващане и на седалището. Наблюдават се:
- единични или множествени възпалителни нодуси – те са куполообразни, ярко червени, болезнени, уплътнени в дълбочина (фиг. 3) и постепенно в централната си част стават меки;
- когато възлите се разпаднат, има отделяне на гной с неприятна гнилостна миризма;
- след изтичане на гнойта се образуват крусти (фиг. 3);
- процесът завършва с образуване на неправилни белези, предимно хипертрофични, върху които при нов тласък може да има подновяване на възпалението (фиг. 4).
Наред с тези лезии се наблюдават сдвоени или групирани комедони (фиг. 3).
Фигура 3. Симптоми на нодуло-кистично акне: (1) островъзпалителен нодус; (2) нодус в обратно развитие; (3) състояние след отделяне на гнойното съдържимо – образувана круста. Източник: DermNet NZ с добавена легенда.

Фигура 4. Симптоми на нодуло-кистично акне: (1) абсцес; (2) отделяне на гнойна секреция; (3) неправилен белег; (4) групи комедони (черни точки). Източник: DermNet NZ с добавена легенда.

Как се поставя диагнозата?
Диагнозата е клинична, обичайно не са необходими допълнителни изследвания, необходимо е да се осъществи цялостен преглед, за да се потърси съчетаване с другите болести от акне тетрадата или акне триадата.
Каква е прогнозата на това заболяване?
Конглобатното акне е с хронично-рецидивиращ ход и лезиите се задържат и след пубертета до 3-4-то десетилетие. Ако не се започне лечение, се образуват загрозяващи белези по лицето и тялото.
Как се осъществява лечението?
Лечението трябва да бъде назначено от специалист дерматолог.
- Стандартните локални средства, които се използват при лечение на обичайното акне остават без ефект.
- Може да се направи антибиотичен курс при изолиран бактериален агент съобразно антибиограмата, но антибиотиците сами по себе си не могат да доведат до саниране на процеса. Заради противовъзпалителните им свойства се използват и продължителни курсове с тетрациклин, миноциклин или доксициклин, които не винаги водят до успех.
- Счита се, че основното терапевтично средство са ретиноидите през устата. Локалните ретиноиди обичайно нямат ефект при тази форма на акне. Важно е да не се прилагат ретиноиди на жени в детеродна възраст при липса на ефективна контрацепция, тъй като е известно, че тези лекарства са подчертано тератогенни (причиняват вродени аномалии на плода). Тетрациклините не трябва да се комбинират с ретиноиди, тъй като има реален потенциал за провокиране на псевдотумор на мозъка.
- Друга възможност е приложението на дапсон. Има също съобщения за случаи на лечение на акне конглобата с инфликсимаб и лазер с въглероден диоксид със или без ретиноид.
При тежки случаи на acne conglobata, които не се повлияват от горните лечения може да се обсъди радиотерапия при съблюдаване на съответни противопоказания.
Когато възлите са големи и флуктуиращи, те могат да бъдат аспирирани или подложени на инцизия (срязване) и последващ дренаж или да се приложи криотерапия (лечение с течен азот) или интралезионно (в самите лезии) приложение на кортикостероид.
Когато възпалителния процес е овладян, за третиране на белезите могат да бъдат използвани дермални филъри, напр. говежди колаген.
Литература
- Oakley A. Nodulocystic acne. DermNet NZ, достъпно на: https://dermnetnz.org/topics/nodulocystic-acne
- Hafsi W, Badri T. Acne Conglobata. [Updated 2021 Dec 21]. In: StatPearls, достъпно на: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459219/