Това е моноклонално антитяло от групата на биологичните лекарства. То е одобрено от Европейската агенция по лекарствата (EMA) под търговското наименование Stelara за лечение на умерен до тежък плакатен псориазис, активен псориатичен артрит, в случаи, при които лечението с други медикаменти и методи не е довело до успех, болест на Крон и активен улцерозен колит в умерени до тежки форми.
Как работи устенинумаб?
Активното вещество е устекинумаб - моноклонално антитяло (вид протеин), който е проектиран да разпознава и да се прикрепя към специфична цел в тялото. Устекинумаб се свързва с две молекули-преносители в имунната система, наречени интерлевкин 12 и интерлевкин 23. И двете участват във възпалението, следователно като блокира тяхната активност, устекинумаб намалява активността на имунната система и намалява интензивността на възпалителния процес.
Има ли доказателства за ефективност при гноен хидраденит (HS)?
При HS интерлевкините 12 и 23 (IL12/23) вероятно участват в патологичния процес. При проучвания е установено повлияване на фактори, участващи във възпалението и е демонстрирана експресия на интерлевкини - IL12/23 в макрофагите, образуващи инфилтрат в кожата с обрив (1). Съществуват съобщения за ефективност на устекинумаб при HS (2-4), но не са правени рандомизирани и контролирани проучвания. Поради това към момента устекинумаб не е получил одобрение от Европейската агенция по лекарствата с показанието гноен хидраденит.
Използва ли се в България това лекарство?
В България, за да може един медикамент да бъде назначаван съгласно съответните регулации, той трябва да е одобрен от ЕМА и да е включен в Позитивния лекарствен списък (ПЛС):
- Устекинумаб е одобрен от ЕМА на 15.01.2009 година, но няма индикация за лечение на гноен хидраденит;
- Към края на 2022 година, устекинумаб не е включен в приложение 1 на ПЛС.
Освен това, лекарствата могат да бъдат назначавани в режим „по индикация“ и „извън индикация“. Устекинумаб има индикация за псориазис, но не и за гноен хидраденит.
Можеш да научиш повече за това лекарство от страницата на EMA.
Научи повече за здравноосигурителния модел в България и възможностите за заплащане на лекарства от НЗОК.
Консултирай се с лекар за възможностите за приложение на това лекарство в твоя случай! Новите моноклонални антитела са терапевтична алтернатива, която буди надежда, но те не могат да бъдат използвани без лекарски контрол!
Литература
- Hodille E, Badiou C, Bouveyron C, et al. Clindamycin suppresses virulence expression in inducible clindamycin-resistant Staphylococcus Aureus strains. Ann Clin Microbiol Antimicrob (2018); 17: 38.
- Sieber MA and Hegel JK. Azelaic acid: properties and mode of action. Skin Pharmacol Physiol (2014); 27(1): 9–17.
- Charnock C, Brudeli B and Klaveness J. Evaluation of the antibacterial efficacy of diesters of azelaic acid. Eur J Pharm Sci (2004); 21: 589–596.
- Mastrofrancesco A, Ottaviani M, Aspite N, et al. Azelaic acid modulates the inflammatory response in normal human keratinocytes through PPARγ activation. Exp Dermatol (2010); 19: 813–820.