Представлява моноклонално антитяло от групата на биологичните лекарства. Това лекарство е одобрено от Европейската агенция по лекарствата (EMA) под търговското наименование Otezla за лечение на умерен до тежък плакатен псориазис и псориатичен артрит, в случаи, при които лечението с други медикаменти и методи не е довело до успех.
Как работи?
Апремиласт, блокира действието на ензим в клетките, наречен фосфодиестераза 4 (PDE4). Този ензим играе роля в задействането на производството на информационни молекули в имунната система, наречени цитокини, които участват във възпалението - намалява производството на туморнекрозис фактор алфа (TNF-α) и вторично намалява нивото на някои интерлевкини (IL17 и IL23), като същевременно увеличава IL10, който има противовъзпалително действие. Именно чрез блокирането на PDE4, апремиласт намалява нивото на тези цитокини в тялото и така се овладява възпалението.
Има ли доказателства за ефективност при HS?
Тъй като понастоящем се счита, че възпалението е основният патологичен процес при гноен хидраденит (HS), е логично да се допусне, че апремиласт би имал ефективност при това заболяване. Лекарството е използвано в т.нар. off label режим (извън индикация) при малки серии от случаи на пациенти с HS и е показал известна ефективност (1).
Използва ли се в България това лекарство?
В България, за да може един медикамент да се назначава при дадено заболяване, той трябва да е одобрен от ЕМА и да е включен в Позитивния лекарствен списък (ПЛС):
- Апремиласт е одобрен от ЕМА на 15.01.2015 година с индикация за лечение на псориазис;
- Към края на 2022 година, апремиласт не е включен в приложение 1 на ПЛС.
Освен това, лекарствата могат да бъдат назначавани в режим „индикация“ и „извън индикация“. Апремиласт има индикация за псориазис, но не и за гноен хидраденит.
Можеш да научиш повече за това лекарство от страницата на EMA.
Научи повече за здравоосигурителния модел в България и възможностите за заплащане на лекарства от НЗОК.
Консултирай се с лекар за възможностите за приложение на това лекарство в твоя случай! Новите моноклонални антитела са терапевтична алтернатива, която буди надежда, но те не могат да бъдат използвани без лекарски контрол!
Литература
- Zouboulis CC, Bechara FG, Dickinson-Block JL, et al. Hidradenitis suppurativa/acne inversa: a practical framework for treatment optimization – systematic review and recommendations from the HS ALLIANCE working group. J Eur Acad Dermatol Venereol. Epub ahead of print 23 October 2018.