Тези съвети ще те улеснят да започнеш разговор с дерматолог и да му позволиш да установи дали имаш или не признаците на гноен хидраденит (HS).
Къде по кожата имаш кожни проблеми?
Трябва да уточниш точните зони, в които се появяват лезиите. При HS има типични и атипични места на обрива. Помисли за всичките зони, в които са се появявали лезии и сподели тази информация с лекаря.
Как изглеждат лезиите?
При HS има видими типични симптоми по кожата, които дерматолозите класифицират в три групи: първични, вторични и третични. Освен тях могат да се наблюдават и атипични лезии. Основните оплаквания, до които водят промените по кожата при HS са болка и/или сърбеж, но във всеки индивидуален случай може да има и други смущаващи пациента оплаквания. При разговора с лекаря е важно максимално точно и ясно да можеш да опишеш как изглеждат лезиите по твоята кожа, какви проблеми ти създават и дали те са постоянни или се развиват с периоди на обостряния.
За да бъде пълна и точна информацията, която даваш на лекаря, е необходимо да помислиш за отговорите на следните въпроси:
- Появявали ли са се подутини или „циреи“ на тези места през последните шест месеца?
- Какви оплаквания имаш – има ли болка, сърбеж?
- Повтарят ли се лезиите: имало ли е три или повече „циреи“ през това време?
- Симптомите постоянни ли са или изчезват и след това се връщат?
- Ако симптомите се повтарят – какъв интервал минава между обострянията? (трябва да помислиш за седмици или за месеци става въпрос в твоя случай)
- Когато лезиите заздравеят, какво остава по кожата – плътни възли или белези?
Трябва да уточниш и зоните, в които има белези.
Как са се развивали лезиите?
Помисли за отговора на следните въпроси:
- Кога за първи път са се появили симптомите?
- Променили ли са се симптомите с времето – подобрили са се, влошили са се или няма промяна?
- Има ли в семейството други хора с подобни обриви?
- Правена ли е консултация с дерматолог или друг здравен специалист относно промените по кожата?
Добра идея е при подготовката за прегледа, да си направиш кратки записки с отговорите на въпросите. По този начин, ще успееш да поднесеш на лекаря най-точната и пълна информация. Ранното поставяне на диагнозата е от съществено значение за лечението на болестта.