Болката е алармен сигнал, чрез който тялото уведомява, че има проблем. За възприемането на болката роля имат специализирани рецептори, които са познати като ноцицептори. Стимулите за болка могат да бъдат външни, напр. натиск, удар и т.н. или вътрешни, напр. възпаление.

Видове болка

Остра болка

За остра се счита болката, която продължава от няколко дни до максимум три месеца. Възможен отключващ фактор за остра болка при гноен хидраденит (HS) са например абсцесите. Обичайно болката е много силна и има пулсиращ характер. След нагнояването и пробиването на абсцеса, болката рязко намалява.

Хронична болка

Ако болката продължава повече от три месеца или непрекъснато се повтаря, говорим за хронична болка. Често няма специфичен отключващ фактор. Хроничната болка може да възникне, например, ако острата болка не се лекува правилно. При HS, причина могат да бъдат повтарящите се абсцеси, които с напредване на болестта водят до белези. Хроничната болка, освен че намалява качеството на живот и ограничава ежедневието на човека, живеещ с HS, е и емоционално предизвикателство, водещо до депресия и тревожност.

Както острата, така и хроничната болка могат да попречат на съня и ежедневните дейности. В голямо, многоцентрово проучване (1) при хора, живеещи с HS е установено, че при голяма част е имало следните проблеми, свързани с болка:

Ограниченията не зависят от реалната интензивност на болката - някои хора имат проблеми с движенията дори и при умерена болка.

Не бива да се забравя, че индивидуалната поносимост към болка варира при различните хора. При някои хора прагът за болка е много нисък. Необходима е консултация със специалист, като е възможно и обективно измерване на интензивността й чрез съответни скали.

Как да се справим с болката?

Основното средство за повлияване на болката са противовъзпалителните и болкоуспокояващи лекарства. Необходимо е, обаче, да се направи консултация с дерматолог, за да се назначи подходящия медикамент или комбинация от медикаменти и да се определи точната доза.

При остра болка, дължаща се на развиващ се абсцес, е трябва да се направи консултация с лекар, за да се прецени дали е необходима оперативна интервенция.

Хроничната болка обикновено не може да бъде лекувана само с болкоуспокояващи. Трябва да се прецени дали не е необходима промяна в основното лечение, напр. увеличаване на дозата или назначаване на друго лекарство. Ако медикаментозната терапия не доведе до успех, може да се наложи операция. След изрязването на засегнатите кожни участъци също са необходими подходящи болкоуспокояващи.

В допълнение към лекарствата за облекчаване на болката може да се опита акупунктура и техниките за релаксация.

В помощ за справяне с болката могат да бъдат и следните общи съвети (3,4):

Чувството за вина трябва да се преодолее

Някои по-чувствителни хора са склонни да приемат, че са виновни заради това, че не успяват да се справят с болката, че не могат да я пренебрегнат. Но човек не може да има вина за това, че се е появила болка. Ако е необходимо трябва да се консултираш с психолог и да направиш корекции в ежедневието. Важно е да не се опитваш да живееш според някакъв предварително изграден или желан образ, а да се приспособиш към хроничното заболяване.

Трябва да се потърси подкрепа

Хората са различни, някои ще мислят, че човек изпитващ физическа болка е слаб и неспособен да се справи, но други ще проявят емпатия и ще дадат своята подкрепа. Добра идея е да се включиш в група хора, страдащи от същото заболяване. 

Трябва да се тренира поносимостта към болка

Когато човек приеме и заживее с идеята, че може малко да боли, болката отстъпва малко на заден план. Тази „тренировка“ на практика минава през преодоляването на емоционалния стрес и овладяването на техниките за справяне със стреса, защото когато човек се чувства емоционално потиснат или депресиран, по правило болката се усеща по-интензивно.

Литература

  1. Patel ZS, Hoffman LK, Buse DC, et al. Pain, psychological comorbidities, disability, and impaired quality of life in hidradenitis suppurativa. Curr Pain Headache Rep. (2017); 21(12): 49.
  2. Margesson LJ, Danby FW. Hidradenitis suppurativa. Best Pract Res Clin Obstet Gynaecol. (2014); 28: 1013–1027.
  3. The Impact of Health-Related Guilt and Chronic Pain. Keck School of Medicine of USC. Достъпно на: https://keck.usc.edu/the-impact-of-health-related-guilt-and-chronic-pain/.  
  4. Approaching pain. Government of Western Australia Department of Health. Достъпно на: https://painhealth.csse.uwa.edu.au/pain-module/approaching-pain/.