Електронната платформа HS Hive е специализирана в събирането и представянето на ценна информация за гноен хидраденит, която да бъде в помощ на пациентите и медицинските специалисти. Съкращението HS е от латинското име на болестта Hidradenitis Suppurativa. Нашият екип е воден от идеята, че специализираната информация и обучението на пациентите са много важни за по-добър живот с това хронично заболяване.
Разговаряме с проф. д-р Евгения Христакиева, която е ръководител на експертния център по гноен хидраденит (HS) към Клиниката по кожни и венерически заболявания в Университетската болница в Стара Загора, на която също е ръководител. Председател е на Българо-немското дерматологично дружество и на Югоизточния клон на Българско дружество по дерматология и венерология. Проф. Христакиева е и координатор в Европейската референтна мрежа за редки заболявания в подгрупата за фамилната форма на гнойния хидраденит и свързаните с него синдроми.
От това интервю ще научите какво заболяване е гнойният хидраденит, какви са причините за неговото развитие, какви са съвременните тенденции в лечението на болестта и каква здравна помощ можете да получите в Експертния център, ръководен от проф. Христакиева.
Важни клинични характеристики на HS
Проф. Христакиева систематизира особеностите на болестта по следния начин:
- болестта започва обикновено във възрастта около пубертета;
- засяга около 1% от населението, но няма точни статистически данни за България;
- появяват се възли и абсцеси предимно в зони на тялото обхващащи големите гънки и интимните части, но има фенотипове (форми) на болестта, при които се засягат и окосмената част на главата, кожата на гърдите и гърба;
- лезиите са придружени от значителна болка в острата фаза;
- може да се стигне до отваряне на абсцесите и изтичане на неприятна гнойна секреция;
- болестта често рецидива и придобива хроничен ход с образуване на фистулни ходове и загрозяващи белези;
- може да се стигне до трайни увреждания с образуване на контрактури (сраствания), които обездвижват пациента;
- често наред с HS се развиват и други здравни проблеми, като затлъстяване, високо кръвно налягане, захарен диабет, други метаболитни нарушения, заболявания на червата.
„Това е болест, която има невероятно негативно отражение върху качеството на живот на пациента и близките му.“
Проблеми на пациентите по пътя им през здравната система
Проф. Христакиева уточнява, че „става въпрос за едно системно заболяване, което изисква специализирани познания, ранна диагностика и обучение както на лекарите, така и на самите пациенти и близките им.“
Към момента основните проблеми, с които се сблъскват пациентите са:
- Късно поставяне на диагнозата: болестта е неглижирана или недобре позната на част от лекарите, битува остарялото схващане, че е инфекциозна болест, често пациентите попадат в спешен център, където абсцесът се инцизира (срязва се), но това всъщност влошава болестта. Диагнозата се забавя средно с около 7 години.
- Документацията не е пълна: За да се реимбурсира от НЗОК биологично лечение, се изисква 6 месеца време от поставяне на диагнозата и проведено лечение, отразено в медицински документ. Липсата на регистрация на пациентите с това заболяване с медицинска документация забавя възможността да имат достъп до съвременни терапии.
- Често у пациентите има срам и те самите се забавят по пътя си през здравната система, като отказват да посетят лекар и да разкажат за проблемите си.
- Често терапевтичните стратегии са грешни: поради непознаване на естеството на болестта се назначават различни антибиотици, които обаче водят до редица странични реакции, правят се болезнени хирургични манипулации, които отчайват пациентите.
- У пациентите битува схващането, че тази болест е нелечима, но това е мит, който пречи на правилния път на пациента през здравната система.
- Съществуват и проблеми в самата здравна система: системата на здравната каса е тромава при вземането на решения и се налага лекарите и пациентите да правят различни инициативи, за да привлекат вниманието на отговорните медицински власти.
Проф. Христакиева разказва за инициатива от преди години с поставяне на огледала в Борисовата градина и в Министерството на здравеопазването, която цели да каже: „Лечението на пациент с гноен хидраденит в напредналата фаза на болестта е много скъпо, но тази цена може да бъде намалена с ранна диагностика и навременно лечение.“
С какво може да помогне експертният център?
Проф. Христакиева отбелязва:
„Ние сме изградили една ясна стратегия. Опитваме се да обучим колегите да знаят какви са стъпките, за да не се стига до драма за пациентите и те да изпадат в отчаяние.“
Експертният център по гноен хидраденит е създаден през 2015 година, като първоначалната идея е да обхване редки заболявания като част от европейската референтна мрежа, координирана от Европейската фондация по редки заболявания. Проф. Христакиева разказва, че понастоящем основната мисия на центъра е наред с диагностиката и лечението на пациентите, активно да ги обучава за справяне с тази неприятна болест, да подобрява качеството им на живот, да популяризира съвременните знания и възможностите за ранна диагностика и лечение.
„Не само у нас, но и в Европа експертните центрове са малко, защото се изисква високо ниво на експертност на работещите в него, скъпа апаратура и добро финансиране, което е възможно само в специализиран център.“
Екип на центъра
Проф. Христакиева уточнява, че екипът на центъра се състои от дерматолози, в колаборация с хирурзи, ендокринолози, гастроентеролози, кардиолози и различни лабораторни структури, което осигурява мултидисциплинарен подход, ключово важен за диагностиката и лечението на пациентите с гноен хидраденит, поради тяхната полиморбидност.
„В рамките на 24 часа в центъра могат да бъдат осъществени всички необходими специализирани консултации.“
Квалификация на лекарите от центъра
Проф. Христакиева с гордост отбелязва, че екипът на центъра е с много високо ниво на компетентност. Има защитена дисертация по проблеми, свързани с гноен хидраденит и предстои защита на още две дисертации по темата. Издадена е монография за клиничните фенотипове в помощ на лекарите дерматолози и други специалисти. Лекарите от Центъра активно участват в международни и национални научни форуми с доклади, постери и обучителни семинари, публикувани са статии в престижни международни и български научни списания. Осъществени са от екипа специализации в най-добрите световни експертни центрове в областта на гнойния хидарденит. Провеждат се консултации със световно известни учени, като проф. Герд Плевиг, проф. Зумбулис, Гърция, проф. Петер Кол, Германия, който е направил редица обучителни семинари в България, както и безплатни прегледи и операции за пациентите.
Диагностични възможности на центъра
Основното, което подчертава проф. Христакиева е, че в центъра пациентите получават експертност в максимална степен, внимание и търпение от страна на медицинския персонал.
- Има възможност за специализирана оценка на различните клинични фенотипове и тежестта на болестта.
- Прави се ефографско изследване за определяне на дълбочината и типа на лезиите.
- Правят се всички необходими лабораторни изследвания, включващи биомаркери, които определят тежестта на възпалителния процес.
- Осъществяват се съвременни имунологични изследвания, вкл. на тумор некрозис фактор, интерлевкини 1, 10, 17 и други цитокини, които имат значение за развитието на болестта. Тези изследвания се финансират по изследователски проекти и дарения (грантове).
- Може да бъде определено ниво на калпротектин, което е показател за чревно засягане.
- Извършва се скрининг за придружаващи заболявания.
- С решение на Българското дерматологично дружество и НЗОК, към ККВБ, УМБАЛ „ Проф. д-р Стоян Киркович“ е създадена комисия за разрешаване на скъпоструващи медикаменти, чрез която се стартира лечението на заболяването с биологични средства.
Лечение на болестта
Според проф. Христакиева пациентите с гноен хидраденит трябва да бъдат оптимисти, защото от 2000 година насам интересът на науката към тази болест непрекъснато нараства. Вече са изяснени основните механизми, по които се развива болестта - става въпрос за автовъзпалително заболяване, при което редица важни за организма фактори като интерлевкини, неутрофили и др. са свръхактивни и водят до изразено възпаление. Непрекъснато се откриват и разработват нови молекули за лечение на заболяването.
Стандартните стъпки в лечението са:
- Насочена към възпалението терапия, която се прави по изпитана във времето терапевтична схема, разработена от центъра на база на национален и европейски консенсус.
- Биологични средства при неотговарящите на стандартното лечение пациенти.
- При необходимост - точно прецизирана оперативна интервенция.
- Връщане към биологична терапия за профилактика на рецидивите.
„Важно е в точния момент да намерим точното лекарство за точния пациент и стратегията да е правилна в дългосрочен план.“
Контакт с експертния център
Проф. Христакиева казва, че лекарите, които изпълняват амбулаторните процедури са д-р Лавчева и д-р Потеров.
Повече за Експертния център може да научите тук.
В края на интервюто проф. Христакиева отправи и послание към пациентите с HS:
„Нека пациентите да обичат себе си и техните близки да ги подкрепят. Мога да гарантирам, че те имат нашата подкрепа, нашата компетентност и емпатия. Ние сме готови да бъдем винаги до тях. Добрият резултат се получава с една по-дългосрочна стратегия.“