През 1994 г. израелският инженер Шимон Екхауз успява да произведе широкоспектърно стимулирано светлинно излъчване, като по този начин създава високоинтензивната импулсна светлина, позната със съкращението IPL. Техниката е одобрена от Американската администрация по храните и лекарствата за терапевтични цели през 1997 г.
Какво е IPL?
IPL системите излъчват некохерентна (както пространствено, така и времево), неколимирана (несъбрана в лъч), полихроматична (с различна дължина на вълната) светлина (между 400 и 1200 nm), с продължителност на импулса между 2 и 200 ms. Тези характеристики правят системата поливалентна, тъй като тя може да действа върху различни хромофори с редица терапевтични възможности, въпреки че тази гъвкавост изисква по-задълбочен процес на обучение.
На какъв принцип работи IPL?
Принципът на работа е еднакъв с този на лазерите, т.е. селективна фототермолиза. Това означава, че светлинната енергия се абсорбира от хромофора, превръща се в топлинна енергия и така се стига до деструкция на матрикса на космената луковица (A5). За да няма странични ефекти, обаче, е необходимо термолизата да е селективна.
Как се осигурява селективност на термолизата?
Светлинните импулси, генерирани от по-голямата част от токовите устройства, се произвеждат от ток, произтичащ от електрически разряд с високо напрежение в ксенонова газова камера (2). Произведената светлина се отразява към дисталния край на устройството, където се насочва към повърхност на кожата през сапфир или кварцов кристал. За защита на епидермиса при контакт с кристала се използват охладителни системи и винаги се работи с охлаждащ гел. За селективността на процеса, значение имат няколко фактора.
Продължителност на импулса и хомогенност на светлината
При първоначалните системи, излъчваните импулси не са били хомогенни, имало е междуимпулсни и вътреимпулсни вариации в спектралното разпределение, причинени от променливия ток, подаван към ксеноновата лампа. Напредъкът в технологиите успява да оптимизира импулсите за доставка на енергия, като ги направи по-хомогенни и им придаде форма на квадратна вълна чрез използването на кондензатори, за да се осигури постоянен ток. Това предотвратява производството на по-високи енергийни пикове, които биха могли да доведат до странични ефекти и повишава профила на безопасност на технологията (1). Съвременните системи, също така, позволяват всеки импулс да бъде фрагментиран на множество импулси с пропуски в излъчването между тях. Така се цели светлинната енергия да може да се абсорбира и да няма достатъчно време да се освободи и да се предаде топлина към околните тъкани. Именно това засилва селективността на термолизата. Днес системите работят при 1-2-3 Hz, със значително съкращаване на времето за лечение.
Дължина на вълната
Устройствата от първо поколение излъчват инфрачервена светлина, което води до увреждане на епитела и нежелани ефекти. При съвременните системи се използват филтри, които премахват нежелани дължини на вълната и оптимизират епилацията (3).
Съвременните IPL системи предлагат голяма гъвкавост. Вече е възможно да се лекуват различни състояния чрез насочване към различни хромофори с едно и също устройство, като се използват различни параметри (дължина на вълната, продължителност на импулса, брой импулси, интервал между импулсите) (фиг. 1) (4,5).
Фигура 1. Показания на различите спектри IPL: (1) акне; (2) съдови и пигментни лезии; (3) епилация; (4) фотоподмладяване.
При фотоепилация меланинът действа като хромофор. Важно е да се постигне селективна абсорбция на светлинната енергия в косъма, оставяйки епидермалния меланин непокътнат. Най-големият пик на абсорбция на меланина е при къси дължини на вълната (фиг. 2), но по този начин се възпрепятства проникването към фоликула. Поради това се предпочитат по-дълги дължини на вълната (590-900 nm), тъй като те могат да действат по-селективно върху плътните меланинови отлагания в космените фоликули, без да увреждат епидермалния меланин.
Фигура 2. Абсорбционен спектър на меланина и оксихемоглобина.
Друго важно предимство на IPL системата е относително големият размер на светлинното петно и това увеличава скоростта на третиране. Следователно по-големите площи могат да се обработят по-бързо и с по-малко импулси в сравнение с лазерите. Но, от друга страна, това че накрайниците за с по-голяма площ затруднява обработката на малки и неправилни повърхности.
Как протича процедурата?
Подборът на пациенти, подготовката преди процедурата, осъществяването на процедурата и грижите след епилацията са подобни на тези, когато се използват лазерни системи. От съществено значение е да се разпознават неблагоприятните ефекти и да се знае как трябва да се управляват.
Специалистът трябва да предостави подробни инструкции за подготовка преди процедурата. Някои общи препоръки са следните:
- Няколко дни (най-добре поне седмица) преди процедурата не бива да има излагане на слънчево облъчване. Това е така защото повечето лазерни системи не се използват върху кожа с тен.
- Не се използват по-силно действащи продукти в зоната, напр. ретинол, алфа- и бета-хидрокси кислини.
- Не се използва епилация с пинсета или кола маска, както и изрусяване на космите поне 6 седмици преди процедурата.
- Трябва да се преустанови приема на противовъзпалителн лекарства, които могат да увеличат кървенето, напр. аспирин.
- При наличие на активна инфекция, напр. херпес или бактериална кожна инфекция, процедурата не трябва да се извършва, докато процесът не бъде излекуван.
- Важно зоната, която ще се епилира, да бъде обръсната в деня или вечерта преди процедурата. Това ще предотврати термичното нараняване на повърхността на кожата, тъй като на повърхността няма да има косми, които да абсорбират енергията на лазера. Така лазерната енергия да отиде директно до космения фоликул.
Фотоепилацията е противопоказана при:
- Лична история за меланом (D9);
- Надигнати бенки (трябва да се прецени от дерматолог);
- Хипертрофични и келоидни белези (D38);
- Активна инфекция на кожата;
- Уртикария;
- Татуировки или перманентен грим в зоната;
- Употреба на лекарства с ретинол (през устата), тетрациклин или жълт кантарион в последните шест месеца;
- Автоимунни заболявания като лупус, склеродермия, витилиго;
- Бременност и кърмене.
Разрешение за процедурата от лекар се изисква във всички случаи на системна терапия с антидепресанти, средства за лечение на хипертония, локална кортикостероидна терапия, обща анестезия в предходните 3 месеца, локална анаестезия в третираната зона в предходния месец, инфекция с човешки имунодефицитен вирус, хепатит, овариална поликистоза и всяко друго по-сериозно заболяване. При трансексуални, фотоепилация може да се проведе 6 месеца след приключване на хормоналния курс. При ендокринопатии протичащи с хипертрихоза (тиреотоксикоза, системна кортикостероидна терапия, овариална поликистоза) може да се използва фотоепилация, но резултатите са варираращи като ефикасност и клиентът трябва да бъде предупреден за намален или забавен ефект от този метод на епилация, т.е да има реалистични очаквания. Това важи и за лекарства, които могат да причинят по-силен растеж на космите, напр. противозачатъчни хапчета, андрогени, пеницилини, циклоспорини, миноксидил, халдол, фенитоин.
Какви са страничните ефекти на процедурата?
Сериозните усложнения, свързани с IPL епилацията, са редки. Най-често се наблюзава зачервяване и оток, в редки случаи – изгаряне с мехури и последващо образуване на цикатрикси. Първоначално се е съобщавало за голям брой странични ефекти и ограничена ефикасност на IPL епилацията (вероятно поради неподходящо калибриране) (6). Настоящите системи са по-безопасни, по-мощни и по-надеждни (7).
Ефектите, които могат да бъдат необратими, са промени в пигментацията - хипопигментация (бели петна) или хиперпигментация (тъмни петна) и хипертрофични или келоидни белези (D38) (8). Обезцветяването се дължи често на неправилна работа с припокриване на обработваните зони, така че на границата между съседни кожни полета се получава двойно количество енергия и се стига до деструкция на меланоцитите в кожата. Това се избягва като в зоната с помощта на бял молив за очи се маркират полетата (разчертаване като мрежа) където ще се постави апликатора с цел да бъде избегнато повтарящо се въздействие от светлинната енергия в една и съща зона. Ако в зоната има малки лезии напр. фибромчета, цикатрикси, татуировки и др. те се покриват с бели адхезивни лепенки за да се защитят от светлинното въздействие. Такива мерки се вземат и по отношение на чувствителни зони като устни, зърна на гърдите, малки рагади и др.
Освен това, хората с по-тъмен фототип (F6-7) и тези с тен не бива да се подлагат на IPL епилация, защото има сериозен риск от поява на пигментни петна.
Рядко се наблюдава и ефект на засилване на окосмяването, познат като парадоксална хипертрихоза. Парадоксалната хипертрихоза може да се дължи на активиране на неактивни фоликули в зони в близост до третираните зони. Според някои автори това се случва при използване на по-ниски от необходимите дози (субтерапевтични дози енергия). Това води до стимулиране на клетките в матрикса на косъма да се делят (9). Осъществено е и проучване в серия от 49 пациенти с хирзутизъм (окосмяване от мъжки тип) по лицето и парадоксална хипертрихоза е наблюдавана при 10% от случаите. Всички тези случаи са били свързани със синдрома на поликистозните яйчници (9).
Доказан ли е ефекта на IPL епилацията?
Осъществени са редица проучвания върху ефикасността и безопасността на IPL фотоепилация, въпреки че само няколко от тях са контролирани и сравнителни проучвания. Най-често е правено сравнение с александрит лазер, диоден лазер и Nd:YAG системи (10-16). Във всички случаи ефикасността и безопасността на различните видове лазерно лечение са сходни с тази на IPL системите, но все пак по-добър и по-дълготраен резултат се получава с лазерните системи. От друга страна, IPL причинява по-малко болка и по-малко странични ефекти в сравнение с лазерната епилация. Важен момент, който трябва да се вземе предвид, е, че лазерните системи са по-ефективни при третиране на тъмни и дълбоки косми, докато гъвкавостта на IPL му позволява да третира светлите или кафяви косми и фините косми по-ефективно.
При случай с по-тъмен фототип, усвояването на енергия от фоликулите може да бъде затруднено заради по-високото ниво на епидермалния меланин. Освен това рискът от нарушения на пигментацията е по-голям при такива хора. В тези случаи се препоръчва използването на по-дълги дължини на вълната (повече от 755 nm), по-дълга продължителност на импулса с междуимпулсни периоди от 50-100 ms и охладителни системи за минимизиране на термичните увреди (17).
Какво да очаквам след IPL епилация?
- Времето за възстановяване след процедурата е минимално и повечето хора могат да се върнат към нормалния живот веднага след процедурата. Ако има по-значимо зачервяване или оток в зоната се прилага обтриване с лед. Дискомфортът или паренето могат да бъдат облекчени с парацетамол. Не бива да се приема ибупрофен или аспирин.
- Прекомерното триене може да раздразни третираната зона и да увеличи шанса за образуване на белези. Поради това, трябва са се избягват спорт и тежки упражнения в продължение на два дни след процедурата за лазерна епилация, къпане в хлорирани басейни и носене на тесни дрехи от синетична материя, които могат да трият непрекъснато зоната, подложена на епилиране. Избягват се и много горещи бани, душове, парни бани или сауни в продължение на два или три дни. В първите 48 часа след процедурата не бива да се използват дразнещи активни вещества (ретинол, бензоил пероксид, алфа- и бета-хидроксикиселини). Зоната не бива да се подлага на ексфолииране една седмица след прцедурата.
- Ако в периода на възстановяването се появят признаци на инфекция като гной, чувствителност или треска, незабавно трябва да се потърси консултация със специалиста, осъществил процедурата.
- Важно е да няма слънчево облъчване на кожата и да се прилага слънцезащита.
Две до осем седмици след процедурата започва да се забелязва поява на косми в третираната зона. Причината за това е, че фототермолизата унижожава само космите във фаза анаген от космения цикъл и незасегнатите косъмчета продължават да растат. В повечето случаи, обаче, още след първата процедура нежеланото окосмяване е видимо намалено (с около 10 до 25%). Обикновено са необходими между три и осем процедури за трайна епилация. Освен това вероятно ще имаш нужда от процедури за корекция веднъж годишно годишно, за да се поддържа ефекта.
Запомни, че фотоепилацията е пълна (цялата зона остава без косми), но временна и води до частично (отделни косъмчета се появяват), но перманентно намаляване на окосмяването. Защо не е пълна и перманентна? Краткият отговор е, защото космените фоликули у човека се намират на различна дълбочина, структурата в отделните зони е различна и косменият растеж не е синхронизиран по отношение на всички косми в зоната.
Ефективни ли са системите за домашна фотоепилация?
На пазара съществуват апарати за фотоепилация в дома, но тяхната ефективност е под съмнение, защото:
- Електрическа енергия е неадекватна! Изходната мощност трябва да е уточнена от производителя в единицата ВАТ, играчка за домашна употреба са апаратите с мощност МИЛИВАТ! Професионалната апаратура има високоамперажен източник на енергия, защото поне 30 ампера са нужни за получаване на 50 вата светлинна мощност. Ако апаратът е с батерии енергията е от порядъка на милиампери – няма начин да се избяга от законите на физиката!
- Оптика: недостатъчна! За да има отнасяния на лазер фотонната енергия трябва да е фокусирана, което става чрез прецизна оптична система от поне три лещи. Това е една от най-скъпите части на системата! Ако оптичната система е неадекватна настъпва разсейване на фотоните. Малко енергия – липсва ефект!
- Интензитет на фотонната енергия: неадекватен! Лазерените системи за епилация трябва да осигуряват поне 32 J/cm2. Ако максималния интензитет е 10 става въпрос за играчка!
Какво научихме
- Системите с интензивна импулсна светлина (IPL) използват полихроматична (с различна дължина на вълната) светлина и могат да бъдат персонализирани към цвета на кожата на човека, зоната на третиране и типа на космите, което прави IPL епилацията подходяща за по-широк спектър от типове кожа.
- Чрез IPL може бързо да се обработят големи площи.
- Въпреки че IPL системите са по-персонализирани и одобрени за по-широк спектър от типове кожа в сравнение с други лазерни системи, те не са толкова ефективни, колкото лазерните системи.
- В допълнение, IPL процедурите за епилация не се препоръчват върху кожа с тен, тъй като IPL може да влоши хиперпигментацията. IPL епилацията е идеална за хора, които не са добри кандидати за традиционната лазерна епилация.
- IPL епилацията има най-добра ефективност при тъмни косми и светла кожа.
Литература
- González-Rodríguez AJ, Lorente-Gual R. Current Indications and New Applications of Intense Pulsed Light. Actas Dermo-Sifiliográficas (English Edition). 2015:106 (5); 350-364.
- Raulin C, Greve B, Grema H. IPL technology: a review. Lasers Surg Med. 2003;32(2):78-87.
- Bahmer F, Drosner M, Hohenleutner U, Kaufmann R, Kautz G, Kimmig W, Landthaler M, Neumann R, Raulin C, Seeber N; German Society of Laser Dermatology; Society of Dermatology Occupational Association of German Dermatologists e. V; German Society of Laser Dermatology e. V. (DDL). Recommendation for laser and intense pulsed light (IPL) therapy in dermatology. J Dtsch Dermatol Ges. 2007 Nov;5(11):1036-42.
- Goldberg DJ. Current trends in intense pulsed light. J Clin Aesthet Dermatol. 2012;5(6):45-53.
- Schoenewolf NL, Barysch MJ, Dummer R. Intense pulsed light. Curr Probl Dermatol. 2011;42:166-172.
- Woo E, Virani J. Safety tips for intense pulsed light therapy. Nursing. 2012 Feb;42(2):20.
- Ciocon DH, Boker A, Goldberg DJ. Intense pulsed light: what works, what's new, what's next. Facial Plast Surg. 2009 Dec;25(5):290-300.
- Stewart N, Lim AC, Lowe PM, Goodman G. Lasers and laser-like devices: part one. Australas J Dermatol. 2013 Aug;54(3):173-83.
- Moreno-Arias G, Castelo-Branco C, Ferrando J. Paradoxical effect after IPL photoepilation. Dermatol Surg. 2002 Nov;28(11):1013-6; discussion 1016.
- Raulin C, Werner S, Hartschuh W, Schönermark MP. Effective treatment of hypertrichosis with pulsed light: a report of two cases. Ann Plast Surg. 1997 Aug;39(2):169-73.
- Troilius A, Troilius C. Hair removal with a second generation broad spectrum intense pulsed light source--a long-term follow-up. J Cutan Laser Ther. 1999 Sep;1(3):173-8.
- Weiss RA, Weiss MA, Marwaha S, Harrington AC. Hair removal with a non-coherent filtered flashlamp intense pulsed light source. Lasers Surg Med. 1999;24(2):128-32.
- Marayiannis KB, Vlachos SP, Savva MP, Kontoes PP. Efficacy of long- and short pulse alexandrite lasers compared with an intense pulsed light source for epilation: a study on 532 sites in 389 patients. J Cosmet Laser Ther. 2003 Dec;5(3-4):140-5.
- McGill DJ, Hutchison C, McKenzie E, McSherry E, Mackay IR. A randomised, split-face comparison of facial hair removal with the alexandrite laser and intense pulsed light system. Lasers Surg Med. 2007 Dec;39(10):767-72.
- Haak CS, Nymann P, Pedersen AT, Clausen HV, Feldt Rasmussen U, Rasmussen AK, Main K, Haedersdal M. Hair removal in hirsute women with normal testosterone levels: a randomized controlled trial of long-pulsed diode laser vs. intense pulsed light. Br J Dermatol. 2010 Nov;163(5):1007-13.
- Klein A, Steinert S, Baeumler W, Landthaler M, Babilas P. Photoepilation with a diode laser vs. intense pulsed light: a randomized, intrapatient left-to-right trial. Br J Dermatol. 2013 Jun;168(6):1287-93.
- Ismail SA. Long-pulsed Nd:YAG laser vs. intense pulsed light for hair removal in dark skin: a randomized controlled trial. Br J Dermatol. 2012 Feb;166(2):317-21.