Как се използват етеричните масла? 

Традиционно има няколко метода за прилагане на етеричните масла, всеки от тях е безопасен при правилна употреба. Трите начина са: инхалации, локално чрез директно нанасяне върху кожата, вътрешно чрез приемане през устата (категорично не се препоръчва без консултация с лекар).

Инхалация

Инхалацията се прави чрез вдишване или овлажнители за въздух. Вдишването може да се направи чрез:

  • вдишване директно от флакона, като се внимава да не докосва директно лигавицата на носа или кожата, защото етеричното масло не е разредено и може да доведе до токсична реакция;
  • поставяне на етерично масло в дифузер. Разнообразието на дифузери е голямо – може да се избере керамичен, електрически, ултразвуков;
  • пара от вряща вода с няколко капки етерично масло;
  • сухо изпарение - метод, при който поставяме капка масло върху плат, дреха, възглавница и оставяме да се отдели по естествен начин във въздуха. 
Ако се използват овлажнители за въздух е необходимо да се следват инструкциите на производителя, тъй като при някой не се препоръчва добавяне на масла. 

Локална, външна употреба

Локална, външна употреба: този начин на приложение е много ефективен, тъй като маслата са липидно разтворими с ниско молекулярно тегло и лесно се пропускат през кожата. Въпреки лесното им абсорбиране може да се използва масаж и комбиниране с базово масло. Принципно етеричните масла не се прилагат неразредени върху кожата. Препоръчва се, при първа употреба, етеричното масло да се разреди, 1 капка етерично към 3 капки базово масло. Етеричното масло може да се добави и към използваните козметични продукти - лосиони, сапуни, шампоани, соли и други козметични продукти, използвани за масаж или в СПА процедурите. Но винаги етеричното масло предварително се разрежда в базово масло (1).

Няколко капки от избраното масло се разреждат с базово масло на растителна основа. Правилото е етеричното масло да не надвишава 5% от общото количество.

Преди локална употреба на етерично масло се препоръчва да се направи тест за кожна чувствителност: 

  • кожата по вътрешната страна на предмишницата се измива и подсушава;
  • втрива се малко количество разредено етерично масло;
  • изчаква се за реакция 24 часа.
Тестът е отрицателен (липсва опасност от реакция) ако след изтичане на 24 часа на мястото липсва зачервяване, оток, мехурчета, сърбеж. В случай, че след нанасянето на етеричното масло се появи такава реакция, то не трябва да се използва. Зоната се измива със сапун и се прави студен компрес за да се успокои възпалението. 

Вътрешно приложение

Вътрешно приложение: при поглъщане, маслата директно навлизат в кръвта и от там се транспортират до всяка част на тялото, включително мозъка. След това, като всичко попаднало в организма ни, те се преработват от черния дроб, останалите органи и се отделят. Този начин на приложение крие най-много рискове и не бива да се използва без консултация със специалист по ароматерапия. Назначената доза не бива да се превишава, защото има риск от токсичност и увреждане на бъбреците и черния дроб! Освен това съответното масло трябва да е предназначено за вътрешна употреба.

Помни, че съставът на етеричните масла е сложен и всяка съставка има биохимични свойства, които реагират с органите и клетките по различен начин.

Американската национална асоциация за холистична ароматерапия препоръчва да се използват масла, чийто производител ги е тествал посредством газова хроматография (2).  

Какви са противопоказанията за използване на етерични масла?

Пазарът на етерични масла нараства все повече, но колко от нас се замислят дали тези високо концентрирани продукти са безопасни, какви биха били потенциалните опасности?! Това, че нещо е естествено не означава, че е безопасно. Растителните и билкови продукти съдържат много биоактивни съставки, които могат да увредят здравето и етеричните масла не правят изключение.

Използването на етерични масла по време на бременност е противоречива тема. Поради липсата на ясна информация относно токсичността на етеричните масла по време на бременност и кърмене тяхната употреба не се препоръчва без консултация със сертифициран ароматерапевт. Следните етерични масла категорично не трябва да се използват по време на бременност: пелин, рута, дъбов мъх, лавандула, камфор, семена от магданоз, градински чай и исоп.

Кърмачетата и малките деца са по-чувствителни към етеричните масла и безопасното разреждане обикновено варира от 0,5 - 2,5% в зависимост от състоянието.

Някои етерични масла трябва или да се избягват или да се използват в силно разредена форма под ръководството на опитен професионалист. Възрастните хора също могат да имат по-голяма чувствителност и е необходимо концентрацията да се намали.

Етерични масла не се прилагат върху кожата около очите и във външния слухов проход, както и върху възпалена или наранена кожа.

Маслата, които най-често водят до алергични реакции са: лавандула, мента, чаено дърво и иланг иланг.

Маслата от цитрусови плодове повишават чувствителността към слънчева светлина и могат да доведат до фототоксична реакция (тежко слънчево изгаряне). 

Литература

  • Emily Cronkleton (2019). How to Use Essential Oils. Heslthline.
  • National Association of Holistic Aromatherapy. Safety information.
Сподели: