Уилям Джеймс Еразъм Уилсън е син на хирург от флота.  Роден е на 25 ноември 1809 г. в Хай стрийт, Мерилебън. На 16-годишна възраст той става постоянен ученик при известен хирург и започва да посещава анатомичните лекции, изнасяни от Джон Абърнати в болницата "Св. Бартоломей". По-късно става студент в Медицинското училище в Олдърсгейт и печели награди за хирургия и акушерство. През 1831 г. той е помолен от Джоунс Куейн, професор по анатомия и физиология в Лондонския университет, да стане негов асистент. Той приема поста и скоро след това е назначен за демонстратор по анатомия.  

Еразъм Уилсън започва да се посвещава по-специално на дерматологията около 1840 година.

През 1870 година той предоставя на музея в Медицинския колеж по хирургия своята много обширна и ценна колекция от рисунки и макети, илюстриращи заболявания на кожата.  

Еразъм Уилсън е бил в редакторския екип на научното списание The Lancet и е написал няколко книги по дерматология, включително „Болести на кожата – практически и теоретичен трактат“, „Портрети на кожните заболявания“ и „Студентска книга за кожните заболявания“. Той е първият професор по дерматология в Колежа по хирургия и до 1869 година е водещият англоговорящ дерматолог в света. Д-р Уилсън е обявен за рицар през 1881 година за добрите си дела и забележителна щедрост.

Първият лекар, пуснал на пазара свой собствен козметичен продукт e именно Еразъм Уилсън. Въпреки че е допринесъл много в областта на дерматологията, той е критикуван от другите дерматолози, когато популяризира продукта си за измиване на косата.

Литература

  1. Ernest Henri Besnier. Whonamedit
  2. List of eponymous diseases. Wikipedia
  3. Kangle S, Amladi S, Sawant S. Scaly signs in dermatology Indian J Dermatol Venereol Leprol. 2006;72:161–4=
  4. RAJKA G. Prurigo Besnier (atopic dermatitis) with special reference to the role of allergic factors. II. The evaluation of the results of skin reactions. Acta Derm Venereol. 1961;41:1-39.
  5. BAAGÖE, K.H. (1949), PRURIGO BESNIER (ATOPIC DERMATITIS) AND PRURITUS. Allergy, 2: 34-36.
Следваща статия: Хенри Радклиф Крокър
Сподели: