Пиер-Антоан-Ернест Базен е френски лекар и дерматолог, роден в Сен Брис су Форе. През 1828 година той започва работа като стажант в болница, а през 1834 година получава докторска степен от факултета в Париж. От 1847 година той е ръководител на отделение в парижката болница. Базен има важен принос в изследването на сифилиса и туберкулозата. Той е пионер в приложната микология. Установява, че трихофития и фавус се дължат на гъбични агенти и е един от първите, които стигат до извода, че акар (кърлеж) причинява болестта краста. Базен е запомнен с това, че:
- описва подробно Scrofulides erythematosus (болест на Базен), известна също като еритема индуратум, за която днес се знае, че е кожно състояние, което е свързано с латентен фокус (скрито огнище) на туберкулоза в организма;
- подобрява описанието от Alibert на mycosis fungoides – заболяванe, при коeто лимфоцитите (вид бели кръвни клетки) стават злокачествени (ракови) и засягат кожата. Днес се знае, че това е вид кожен Т-клетъчен лимфом.
- първи описва hydroa vacciniforme - много рядко разстройство на фоточувствителността в детска възраст, което се характеризира със сърбящи или болезнени мехурчета по изложените на слънчево облъчване зони от кожата. Тези лезии обикновено зарастват с трайни белези от вариолиформен тип.
Базен, обаче, изказва неправилно становище по отношение на гнойния хидраденит. В края на 1800 година, той описва мнението си, че болестта е вид сифилис.