Как влияе никотинът на кожата?
Тютюневият дим причинява оксидативен стрес, така че кожата не получава достатъчно кислород, което води до тъканна исхемия и запушване на кръвоносните съдове. Той намалява вродените имунни отговори и стимулира метало-протеиназа ММР-1 (ензим, който специфично разгражда колагена). Никотинът е един от основните токсини в тютюневия дим и въздейства и върху кожата:
- Повлиява функцията на потните жлези;
- Засилва възпалителните реакции;
- Потиска самообновяването на кожните клетки;
- Пречи на заздравяването на рани поради това, че затруднява кръвообращението.
Какви са данните от научните проучвания?
Около 90% от хората с HS са настоящи или бивши пушачи. Множество проучвания са открили връзка между HS и тютюнопушенето. Никотинът стимулира запушването на космените фоликули, водейки по този начин до нови HS лезии (1-3). Тютюневият дим съдържа хиляди химикали, които имат потенциала да увеличат възпалението на кожата и да пречат на заздравяването на рани (4-6).
Някои основни съвети за отказ от пушене
Основният проблем е навика и жаждата за тютюн. За щастие съществуват съвети, за да се намали желанието за цигара, но при всички случаи най-важна е волята и постоянството. Важно е да не се забравя, че когато се появи желание за цигара, дори ако то е много силно, преминава за 5 до 10 минути. Всеки път, когато устоиш на това желание, ти си една крачка по-близо до спирането на употребата на тютюн завинаги. Какво може да помогне?
1. Опитай никотинова заместителна терапия
Може да се опита използване на никотинови лепенки, дъвки и таблетки за смучене, които са краткодействащи, но позволяват да се преодолее желанието за цигара.
Електронните цигари (е-цигари) се използват като заместител на пушенето на традиционни цигари, но те също съдържат никотин и проучванията не доказват, че са по-безопасни или по-ефективни от лекарствата, заместващи никотина, за да помогнат на хората да спрат да пушат.
2. Избягвай задействания на желанието за цигара
Желанието за цигара вероятно ще бъде най-силно на местата, където пушенето е било най-често, като например на партита или в барове, или в моменти на стрес, или с чаша кафе. Открий тези примамливи зони за себе си и имай план, за да ги избегнеш или да ги преодолееш, без да използваш тютюн.
3.Забавяй
Ако мислиш, че ще се поддадеш на жаждата за тютюн, кажи си, че първо трябва да изчакаш още 10 минути. След това направи нещо, за да се разсееш. Тези прости трикове може да са достатъчни, за да преодолееш жаждата си за тютюн.
4. Дъвчи нещо
Желанието за цигара може да се потисне чрез дъвка без захар или твърди бонбони. Или чрез хапване на сурови моркови, ядки или слънчогледови семки – нещо хрупкаво и вкусно.
5. Не казвай никога „само една“
Може да се изкушиш да изпушиш само една цигара, за да задоволиш жаждата за тютюн. Но не се заблуждавай, че можеш да спреш дотук. По-често е само една цигара после още само една и в крайна сметка - отново пушиш.
6. Движи се
Физическата активност може да помогне за отвличане на вниманието от глада за тютюн. Дори кратка активност - като тичане нагоре и надолу по стълбите няколко пъти - може да потисне желанието за цигара. Най-добре е да се направи разходка или джогинг, а в дома или в офиса, опитай клякания, лицеви опори, бягане на място или коремни преси. Можеш и да предпочетеш домакинска работа за разсейване, като почистване или архивиране на документи.
7. Опитай техники за релаксация
Пушенето може да е било твоят начин да се справиш със стреса. Освен това, борбата срещу жаждата за тютюн сама по себе си може да бъде стресираща. Избави се от стреса, като опиташ начини за релаксация (L3-1), напр. дълбоко дишане, мускулна релаксация, йога, визуализация, масаж или слушане на успокояваща музика.
8. Потърси подкрепа
Това може да е член на семейството, приятел или член на група за подкрепа. Говори по телефона, пиши съобщения, отидете на разходка, на театър, на кино или просто се срещнете, за да поговорите, да се посмеете и да се подкрепяте.
Повече информация за методите за отказване от тютюнопушене, както и конкретни адреси, на които можеш да получиш подкрепа ще намериш на уебсайта на Коалиция за живот без тютюнев дим.
9. Използвай онлайн подкрепа
Това може да е група за спиране на тютюнопушенето или блога на човек, който е спрял пушенето, или можеш да започнеш да поддържаш собствен такъв.
10. Напомняй си за предимствата
Запиши се причините, защо искаш да спреш да пушиш, напр.:
- За да се почувствам по-добре;
- За да запазя здравето си;
- За да се справя с кожния проблем;
- За да защитя любимите си хора от пасивното пушене;
- За да спестя пари…
Причините могат да бъдат много и е добре да си ги напомняш. Имай предвид, че винаги е по-добре да опиташ нещо, за да победиш желанието за употреба на тютюн, отколкото да не правиш нищо.
И всеки път, когато устоиш на жаждата за тютюн, ти си една крачка по-близо до това да спреш да пушиш!
Литература
- Seyed Jafari SM, Hunger RE, Schlapbach C. Hidradenitis suppurativa: current understanding of pathogenic mechanisms and suggestion for treatment algorithm. Front Med (Lausanne). (2020); 7: 68.
- Jemec GBE. Clinical practice: hidradenitis suppurativa. N Engl J Med. (2012);366(2) :158e64.
- Alikhan A, Sayed C, Alavi A, et al. North American clinical management guidelines for hidradenitis suppurativa: a publication from the United States and Canadian Hidradenitis Suppurativa Foundations: Part I: diagnosis, evaluation, and the use of complementary and procedural management. J Am Acad Dermatol. (2019); 81(1): 76‐90.
- Nazary M, van der Zee H, Prens E, et al., Pathogenesis and pharmacotherapy of hidradenitis suppurativa. Eur J Pharmacol. (2011;672(1-3): 1-8.
- Vazquez BG , Alikhan A, Weaver AL, et al. Incidence of hidradenitis suppurativa and associated factors: a population-based study of Olmsted County, Minnesota, J Invest Dermatol. (2013); 133(1): 97-103.
- Smith MK, Nicholson CL, Parks-Miller A, Hamzavi IH. Hidradenitis suppurativa: an update on connecting the tracts. F1000Research. (2017);6( F1000 Faculty Rev):1272.