Един от симптомите при гноен хидраденит (HS) са комедоните, познати като „черни точки“. По принцип комедонът е характерна лезия при акне. При HS, всъщност, не става въпрос за точно същата лезия, защото за разлика от акне образуващата се „запушалка“ не е повърхностна, а дълбока (фиг. 1) и докато при акне комедонът е първична лезия, то при хидраденит става въпрос за вторичен процес. Това е и причината, поради която този симптом при хидраденит се означава като псевдокомедон.
Комедонът при хидраденит се дефинира като обикновени или сдвоени (взаимосвързани) отвори на повърхността на кожата с големина 1-3 mm в диаметър, изпълнени с бяло вещество с черна върхова част.
Фигура 1. Типични лезии при гноен хидраденит: комедони; (червено) сдвоени комедони. Източник: модифицирано по DermNet NZ

Тези лезии изглеждат като дълги тунели с окислена тъмна част, простираща се под кожата, често са в двойки или изглеждат като куп точки. Обичайно пациентите имат склонност да ги притискат, за да изтласкат съдържанието им. Но дали това е най-доброто решение? В тази статия ще разкажем, защо се образуват комедоните при HS и каква трябва да бъде грижата за тях ако ги имаме.
Какво представляват черните точки?
Черните точки са натрупване на кожни клетки и мастен секрет в космения фоликул и се наричат така защото върховата им част е черна, поради това, че в контакт с въздуха кожният пигмент (меланин) се окислява и придобива кафяво-черен цвят.
Псевдокомедоните се наблюдават при дълготраен HS и се разглеждат като резултат от настъпващото нарушение на организацията на дермата при тази болест, причинено от хроничния възпалителен процес. Особено характерни са т.нар. сдвоени комедони и те са особено характерни за късните фази на болестта, когато острото възпаление е отстъпило място на цикатризацията – наричат се „надгробни комедони“ (4) и се отнасят към третичните лезии при хидраденит. Проучванията показват, че този тип лезии се наблюдават при 50% от пациентите (1).
При дерматоскопия тези лезии изглеждат като свързани задълбочаващи се вдлъбнатини, представящи кератинова маса във всеки край, понякога свързана със синкав тракт, откриваем през полупрозрачна, ръбцова (цикатрициална) тъкан. Повечето комедони при HS са резултат от заздравяването на предишни възпалителни лезии, както се потвърждава от постоянното им присъствие в цикатрициалната тъкан.
Защо при HS се образуват комедони?
В началото на 70-те години Plewig провежда серия от експерименти, насочени към разбиране на процеса на натрупване на рогова материя в космения фоликул при комедони у пациенти с акне (2). При тези експерименти затворените комедони са отстранени с обикновен екстрактор за комедони. След това са взети биопсии по различно време и са описани пет модела на реакция:
- Модел на пълнене: ако останат рогови клетки по стената на фоликула след екстракцията, комедонът ще се развие напълно за 50-105 дни.
- Пълна авулсия: ако се отстрани целия комедон и епитела на фоликула, не се образуват нови комедони.
- Некротичен модел: ако цялата епителна стена се премахне, няма повторно образуване на комедон.
- Регенеративен модел: възстановяване на епителната стена на фоликула, не се образува комедон.
- Възпаление и белег: при образуване на белег има хиперкератоза и се образува отворен комедон.
При HS се наблюдава петия модел, което предполага, че отвореният комедон всъщност не е комедон, а подобно образувание или псевдокомедон, който се развива в космения фоликул в отговор на увреда (3).
Какво не бива да правиш?
Основният съвет е комедоните да не се „изстискват“. Напълно нормална реакция на човек е да се опита да премахне неприятните черни точки, които го карат да се чувства мръсен. Но това не е добро решение!
Не забравяй, че основната причина за гнойния хидраденит е промяната в космения фоликул и развитието на автовъзпаление. Следователно травмирането на кожата само ще влоши процеса!
Доказано е, че механичният стрес влошава развитието на болестта (3). Публикувани са наблюдения, които потвърждават участието на механично въздействие като фактор за влошаването на HS, напр. развитие на подобни на хидраденит лезии в зона, изложена на триене в протеза (4) и лезии по зона на корема, отговаряща на мястото на триене в колан (5).
Какви са съветите за грижата за „черните точки“ в домашни условия?
В домашни условия може да се опита:
- Приложение на бензоил пероксид върху засегнатата зона до 2-3 пъти седмично, за да не се стигне до унищожаване на кожната микрофлора, което носи риск от гъбична инфекция.
- Обтриване със сода за хляб, разтворена във вода (2-3 чаени лъжички сода за хляб и 1 чаена лъжичка вода). Прилага се до 2-3 пъти седмично, чрез масаж върху зоната с черни точки. След изсъхване се изплаква с вода. Така може да се постигне разхлабване на „тапичките“ и освобождаване на съдържимото на комедона.
- Приложение на ексфолиант – прилага се след душ, втрива се във все още влажната кожа. Има различни опции на пазара, напр. ексфолианти със салицилова киселина или ниски концентрации алфа-хидроксикиселини.
Литература
- Jemec GBE, Heidenheim M, Nielsen NH. The prevalence of hidradenitis suppurativa and its potential precursor lesions. J Am Acad Dermatol (1996); 35: 191–194.
- Plewig G. J Invest Dermatol 1974: 62: 308–315.
- Boer J, Jemec GB. Mechanical stress and the development of pseudo-comedones and tunnels in Hidradenitis suppurativa/Acne inversa. Exp Dermatol. 2016 May;25(5):396-7.
- de Winter K, van der Zee HH, Prens EP. Is mechanical stress an important pathogenic factor in hidradenitis suppurativa? Exp Dermatol. (2012); 21(3):176-7.
- Boer J. Resolution of hidradenitis suppurativa after weight loss by dietary measures, especially on frictional locations. J Eur Acad Dermatol Venereol. (2016); 30(5): 895-6.