Гнойният хидраденит (HS) засяга по-често жени и то във възрастта 30-40 години, т.е. във времето когато човек създава семейство и има планове за деца. Липсват много проучвания за това как бременността влияе върху хроничното заболяване, дали има значение за неговото отключване и има ли рискове за протичането на бременността и за плода. 

Влошава ли се HS по време на бременността?

На този въпрос към момента липсва еднозначен отговор. Често има подобряване на състоянието в хода на бременността, но е възможно и влошаване:

  • Проучване от 2020 година (2) установи, че бременността засяга жените с HS по различни начини. Учените са анкетирали 279 бременни жени:
      • 34,9% са посочили, че техните симптоми са се влошили;
      • при 36,6% симптомите са се подобрили;
      • при 28,7% не е имало никаква промяна.
  • В друго проучване по темата (1) се установява, че 61,9% от жените са имали обостряне на HS по време на бременност и в следродилния период. Вероятната причина за това трябва да се търси в настъпващия по време на бременност имунен, метаболитен и хормонален дисбаланс. 

Важно е и това, че някои лечения за HS не са подходящи по време бременност, напр. орални ретиноиди, някои антибиотици и др.

За да се предотвратят проблеми е необходимо бременността да е планирана, да е постигната ремисия на болестта и да се уточни терапията, като се изберат безопасни алтернативи за периода преди забременяването, по време на бременността и след раждането при желание за кърмене.   

Как влияе HS върху бременността и раждането? 

Скорошно ретроспективно кохортно проучване (1) показа, че:

  • честота на гестационна хипертония (T40) е 14,9% сред 127 бременни жени с HS, това е значително по-висока честота в сравнение с  общата популация (10,0%).
  • По-висока е и честота на прееклампсия при HS (8,0% срещу 3% до 6% в общата популация).  

Друг риск е развитието на анемия или диабет. Честотата на анемия е по-висока при хора с HS. Също така HS е рисков фактор за диабет, както и самата бременност. Диабетът по време на бременност се нарича гестационен диабет.

По отношение на начина на раждане, данните също са противоречиви. Установено е, че при 50% от пациентките, при които е направено цезарово сечение, са се развили нови лезии в зоната на оперативния разрез (2). От друга страна при нормално раждане също е възможен тласък на болестта. Не е ясно обаче, дали тези обостряния са израз на рецидив след бременност или имат връзка с избрания метод на раждане.

Има ли риск за бебето по време на раждане?

Риск за бебето практически не съществува с изключение на бактериална инфекция ако има гноящи лезии при раждането. Но в такива случаи е възможно да се направи цезарово сечение.

Възможно ли е кърменето?

Кърменето не е противопоказано при пациентки с HS. При наличие, обаче на активни лезии в близост до гърдите, е необходимо да се направи консултация с дерматолога и да се уточни какви локални средства могат да се използват за третиране на лезиите.

Какъв вид контрацептивно хапче е най-подходящо при жени с HS?

В някои случаи лечението с много големи дози от ципротерон ацетат води до подобрение, но е трудно за пациента да понася високи дози за много дълго време. Лекарството Diane® (което съдържа 2 mg ципротерон ацетат) може да повлияе в известна степен болестта. Като генерално правило, обаче, фактът, че имате HS няма да повлияе на избора на противозачатъчна терапия.

Изчезва ли болестта с менопаузата?

По-рано се смяташе, че менопаузата води до намаляване на тежестта на заболяването (3). Но тези данни не са потвърдени в по-късни проучвания. Следователно при HS менопаузата е по-вероятно да не промени, а може и да влоши симптомите на нелекуван HS.

Литература

  1. Lyons AB et al. Evaluation of hidradenitis suppurativa disease course during pregnancy and postpartum. JAMA Dermatol (2020).
  2. Fernandez JM, Hendricks AJ, Thompson AM, Mata EM, Collier EK, Grogan TR, Shi VY, Hsiao JL. Menses, pregnancy, delivery, and menopause in hidradenitis suppurativa: A patient survey. Int J Womens Dermatol. (2020) ; 6(5): 368-371.
  3. Kromann CB, Deckers IE, Esmann S, Boer J, Prens EP, Jemec GB. Risk factors, clinical course and long-term prognosis in hidradenitis suppurativa: a cross-sectional study. Br J Dermatol. (2014); 171(4): 819-24.
Следваща статия: Съвети за ежедневието
Сподели: