Психотерапията е известна още като терапия чрез разговори, консултиране или просто „терапия“. Психотерапията се използва за подпомагане на широк спектър от състояния на психичното здраве или емоционални проблеми.
Терапевтични сесии
Терапевтичните сесии могат да бъдат:
- Индивидуални;
- Групови;
- За семейства;
- За двойки.
Сесиите обикновено продължават от 30 минути до един час и се правят веднъж седмично или повече, ако е необходимо. Терапията е интерактивно лечение – участва и човекът, и терапевтът. Доверителната връзка е жизненоважна.
Терапията може да бъде краткосрочна (няколко сесии) или дългосрочна (месеци или години), в зависимост от състоянието. Предлага се и телетерапия (онлайн терапия). Може да е добър вариант за много хора, тъй като прекарват по-малко време далеч от дома, училище или работа. Онлайн терапията може да включва телефонни обаждания, текстови съобщения или видеоконференция.
Видове психотерапия
Има много видове психотерапия. Две от най-често срещаните са когнитивно-поведенческата терапия и диалектичната поведенческа терапия.
Когнитивно-поведенческа терапия
Това е форма на терапия, която е ефективна при лечението на много психични състояния. В много проучвания когнитивно-поведенческата терапия се оказва по-ефективна от други видове лечение или лекарства, отпускани с рецепта, за някои състояния. Тя се фокусира върху промяната на негативните мисловни модели в положителни, подобряващи психичното здраве.
Диалектическа поведенческа терапия
Това е форма на терапия, която помага за изграждането на нови умения за управление на болезнени емоции или лекуване на взаимоотношения. Тя се фокусира върху:
- Вниманието;
- Подобряването на начина за справяне с негативна емоция;
- Регулиране на емоциите;
- Начини за разговор с другите.
Кога трябва да бъде потърсен психотерапевт?
При хората, живеещи с хронични заболявания, вкл. и тези с гноен хидраденит, честотата на разстройства на психичното здраве е по-висока. Във всички случаи, когато се регистрира проблем с настроението, емоциите и/или поведението е необходимо да се сподели на лекуващия лекар и да се обсъди с него необходимостта от започване на психотерапия.
Литература
- В статията е използван материал от Health Union. Coping With Mental Health: Psychotherapy (Talk Therapy)