Мит 1: Психичните разстройства са редки.

Факт: Психичните заболявания не са нещо, от което трябва да се срамуваме и са често срещани по света. В същото време, сред населението има пълна неяснота за характера на психичните заболявания, неразпозване на симптомите им, част от които са достатъчно често наблюдавани, като тежка депресия, паническо разстройство, генерализирана тревожност, социална фобия и други. Прочети още на: Да, психичните разстройства ни засягат!

Мит 2: Хората с психични проблеми са „счупени хора“ и сами са причинили проблемите си.

Факт: Психичните заболявания са сложни. Лекарите считат, че се дължат на комбинация от гени, среда и житейски събития. Но не всички хора, които имат подобни събития или ситуации, развиват психично заболяване.

Мит 3: Разстройството на психичното здраве не е истинско заболяване.

Факт: Психичните заболявания са болест, както всяка друга. Психичното здраве е също толкова важно, колкото и физическото, защото двете са тясно свързани.  

Мит 4: Хората, живеещи с психични заболявания, са опасни и агресивни.

Факт: По-голямата част от хората, живеещи с психични заболявания, не са по-склонни да проявяват насилие от всеки друг. Всъщност хората с диагноза тежко психично заболяване са 10 пъти по-склонни да бъдат жертви на насилие, отколкото тези без такова.

Мит 5: Човек сам „просто трябва да се отърве от това“.

Факт: Подобно на други митове, и този е вреден, защото предполага, че хората, живеещи с психични заболявания, не се опитват достатъчно усърдно да се подобрят. Много хора правят всичко възможно, за да управляват или подобрят психичното си здраве, но техните симптоми продължават да съществуват. Реалността е, че психичните разстройства са медицински състояния, които се нуждаят от лечение.

Мит 6: Хората, живеещи с психични заболявания, не могат да работят.

Факт: Хората, живеещи с психични заболявания, са продуктивни членове на обществото. Хората с проблеми с психичното здраве могат да бъдат също толкова успешни, колкото и всички останали.

Мит 7: Консултацията с психолог е загуба на време.

Факт: Психотерапията е важен инструмент за подобряване на психичното здраве и качеството на живот. Хората с хронични заболявания е добре да потърсят навреме консултация с психолог, ако те или близките им установяват, че има проблем с психичното здраве. 

Литература

  1. В статията е използван материал от Health Union. Mental Health Myths and Facts
Следваща статия: HS и бременност
Сподели: