Психичното здраве е набор от мисли, емоции и поведения, които оказват влияние върху благополучието на отделния човек и начина, по който той се отнася към другите. Точно както физическото здраве, психическото здраве е жизненоважно за ежедневното функциониране. Доброто психично здраве позволява на човек да:
- постигне пълния си потенциал;
- се справи със стреса в живота си.
Разстройствата на психичното здраве са състояния, включващи:
- Промени в мисленето, настроението или поведението;
- Затруднения при извършване на ежедневни дейности.
Развитието на разстройство на психичното здраве не е нещо, от което следва да се срамуваш, защото делът на тези състояния непрекъснато се увеличава и никой не е застрахован!
Каква е причината за психичните разстройства?
Психичното разстройство не е резултат от едно събитие. Лекарите считат, че гените, околната среда и начинът на живот взаимодействат със събитията в живота, за да предизвикат развитие на психично състояние. Стресиращата работа може да е допринасящ фактор за някои, докато травмата може да е причината за други. Не всички хора, които имат подобни събития или ситуации, развиват психично заболяване. Ако имаш психично разстройство, ти не си победен и сломен, не си “счупен човек” и не си направил нищо лошо.
Кои са често срещаните разстройства на психичното здраве?
Депресия
Депресията е позната на психиатрите като голямо депресивно разстройство и означава повече от това да се чувстваш мрачен или просто да усещаш тъга. Депресията е сериозно медицинско състояние, което засяга начина, по който човек се чувства, действа и мисли. Симптомите варират значително и могат да включват лошо настроение, чувство за безполезност и безнадеждност. Продължителността на тези симптоми е повече от 2 седмици. Често при депресия има и проблеми със съня.
Честотата на депресия е много по-висока при хората с хронични заболявания, отколкото в общата популация.
Причините за това могат да включват:
- Физически проблеми заради болестта при справяне с ежедневните задачи;
- Повишено финансово напрежение;
- Хронична болка;
- Чувство за изолираност;
- Загуба или намаляване на работоспособността;
- Стигматизация заради болестта (H5);
- Приемани лекарства заради болестта, които могат да повлияят на мислите и настроението.
Генерализирано тревожно разстройство
Генерализирано тревожно разстройство е безпокойство с неясен повод през повечето дни, в продължение на най-малко 6 месеца. Страхът и безпокойството могат да причинят големи проблеми в живота, включително социално отдръпване, както и проблеми в училище и работа.
Паническо разстройство
Паническото разстройство е вид тревожно разстройство, при което човек получава пристъпи на паника. Паническите атаки са кратки епизоди на силен страх. Те могат да се случат веднага след определено събитие или ситуация, но често се случват на случаен принцип.
Физическите симптоми при пристъп на паника включват:
- Сърцебиене;
- Треперене;
- Затруднено дишане.
Обсесивно-компулсивното разстройство
Обсесивно-компулсивното разстройство е състояние, при което хората извършват повтарящи се действия (компулсии) и имат постоянни и неконтролируеми мисли или желания (натрапчивости, обсесии).
Хранителни разстройства
Хранителните разстройства са сериозни заболявания, които причиняват сериозни смущения в хранителното поведение и свързаните с него мисли и емоции. Има 3 основни типа:
- Анорексия: Силно желание за отслабване чрез избягване или ограничаване на храната или чрез натрапчиви упражнения.
- Булимия: Чести епизоди на прекомерно хранене, последвани от вредни усилия за избягване на наддаване на тегло.
- Разстройство на преяждане: Чести епизоди на загуба на контрол върху храненето, обикновено водещи до наддаване на тегло.
Спектър на шизофрения и други психични разстройства
Хората с разстройства от шизофренния спектър и други психотични разстройства не могат да направят разлика между реалността и техните халюцинации и заблуди. Халюцинациите са, когато някой вижда, чува, усеща миризма, вкусва или усеща неща, които не съществуват извън неговия ум. Заблуда означава, че човек има непоклатима вяра в нещо невярно.
Биполярно разстройство
Биполярното разстройство (тип 1 или 2) включва екстремни колебания на настроението. Тези епизоди могат да продължат най-малко няколко дни, като лицето се движи между весело (хипертимно) или депресивно настроение. Хипертимното настроение се нарича мания. Манията може да направи човек много активен и да го накара да се почувства въодушевен или много значим. Това може също да накара някого да стане много раздразнителен. Освен това има склонност към рисково поведение.
Посттравматично разстройство
Посттравматичното стресово разстройство може да се развие след шокиращо, страшно или опасно събитие или поредица от събития. Стига се до тежко увреждане, повтарящи се мисли за травмата, спомени, кошмари и затруднения при изпълнение на ежедневните задачи.
Нарушения на съня
Сънят и психичното здраве са тясно свързани. Проблеми с качеството и количеството на съня са по-вероятни при хора, живеещи с психични разстройства. А нарушенията на съня увеличават риска от депресия, тревожност и проблеми с фокусирането или вземането на решения.
Разстройство с употреба на вещества
Това е зависимост или пристрастяване към определени вещества, като алкохол или наркотици. Често се среща заедно с други психични състояния. Разстройството, свързано с употребата на вещества, трябва да се лекува едновременно с всички други психични проблеми.
Разстройства на личността
Хората с разстройства на личността имат емоции и поведение, които се отклоняват от социалните норми. Техните емоции и поведение са склонни да бъдат негъвкави и неспособни да отговорят на изискванията на живота. Тези разстройства причиняват проблеми във взаимоотношенията и други важни области от живота.
Какви са възможностите за лечение на психичните разстройства?
Много от разстройствата на психичното здраве са лечими. Опциите включват:
- Медикаментозна терапия;
- Психотерапия;
- Усвояване на положителни умения за справяне;
- Поведенческа терапия;
- Социални програми;
- Групи за подкрепа.
Запомни, че разстройствата на психичното здраве са много по-чести, отколкото си мислиш. Съвременната медицина разполага с широк спектър от възможности за лечението им. Затова, ако установяваш промени, не се колебай да потърсиш консултация със специалист.
Литература
- В статията е използван материал от Health Union. What Is Mental Health?