Предлагаме ти разказ на пациентка с HS за трудностите, през които е преминала след поставяне на диагнозата.
През четирите години след поставянето на диагнозата се борех много, за да постигна на баланс между двете.
Специфичен модел на болестта
Наблюдавах реакциите на тялото си и забелязах специфично протичане на моите пристъпи и връзка между тях и упражненията. През първите две седмици, след началото на активни и редовни тренировки, лезиите ми обикновено не бяха активни. След това, обаче, зоните около местата, където редовно имам пристъпи, започваха да се дразнят и след няколко дни се развиваше нов пристъп. Това обикновено се случваше в областта на подмишниците, което може би е свързано с повишено изпотяване, когато тренирам.
В началото това ме отказа от упражненията. Спрях заради болката от възпалените лезии, мислейки си, че е само кратка почивка. Тази кратка почивка, обаче, се превърна в едномесечна пауза. След това започвах да тренирам отново и този цикъл продължаваше, докато намеря начини да се адаптирам.
Продължавай
Упоритите тренировки, когато имаш HS, започват с промяна на мисленето. Бих гледала всички инфлуенсъри в социалните медии и Youtube, мислейки си, че трябва да изпълнявам дългите им ежедневни рутинни упражнения, за да видя напредък. Въпреки че, придържането към тези дълги тренировки би довело до голям напредък, трябваше да се отдръпна от мисълта, че това е единственият начин за упражнения. Вместо това мисленето ми се насочи към „винаги продължавай“, за да си напомня, че малкото движение, дори и да е по-малко, отколкото първоначално планирах, все още ще бъде от полза за мен.
Уважавай лимитите на тялото си
Изгубих много време, преструвайки се, че HS не поставя никакви физически ограничения върху тялото ми, но реалността е друга. Отне още повече време, за да се науча как да спазвам тези ограничения. Спазването на граници, когато става въпрос за упражнения, може да изглежда различно за всеки. За някои, това може да означава допълнителни почивни дни или периодични почивки или добавяне на допълнителни почивки между сериите. За мен, ограничението включваше промяна на някои от упражненията, които планирах да правя, за да облекча натоварването на ръцете си. Събирах информация, за да се уверя, че тези модификации все още ми позволяват да тренирам същите мускулни групи, към които бяха насочени оригиналните упражнения.
Грижа за тялото след упражнения
Ако сте като мен, тогава се чувствате уморени след тренировка. Не искам нищо повече от това да се пльосна на пода в апартамента си и да прелиствам социалните медии за десет минути, за да се отпусна. Въпреки че, това може да е добре за душата, открих, че е лошо за моя HS. Сега задължително вземам душ веднага след тренировка (без изключения!). Също така се уверявам, че използвам предписания ми антибиотичен крем след душ, за да намаля допълнително риска от инфекция или възпаление.
Все още понякога се обезсърчавам. Но в края на деня знам, че работя за по-голяма цел - да стана по-здрава и по-силна и да бъда най-добрата версия на себе си.
Източник:
Gabriella Birzh. Exercise and HS. (2022); достъпно на: https://hsdisease.com