Ретроспективно проучване, публикувано в списанието JAMA Dermatology анализира възприятията на пациентите и резултатите след хирургично лечение на гноен хидраденит.
С каква цел е осъществено проучването?
Добре известно е, че оперативното лечение често е необходима стъпка в комплексния лечебен план при гноен хидраденит (Hidradenitis suppurativa, HS). Редица проучвания показват висока удовлетвореност на пациентите, но докладите за възприятията на пациентите от осъществена в клинични условия операция и за периода на последващото възстановяване са ограничени. Авторите на проучването си поставят за цел да дадат допълнителна светлина по темата.
Как е осъществено проучването?
Става въпрос за ретроспективно проучване на медицинска документация, което е обхванало четиригодишен период и са разгледани резултатите от 194 процедури при 78 пациенти на възраст над 12 години. Пациентите са оперирани в кожната клиника на Университета на Северна Каролина. Попълван е и специално разработен въпросник, като пациентите са интервюирани от обучени изследователи и самоличността на респондентите е скрита от лекаря, който е извършил процедурите.
Оперативните интервенции са били деруфинг (премахване на покрива) или локална ексцизия (изрязване) и са били извършвани при използване на локална анестезия:
- Деруфингът е извършван чрез сондиране на синусите в засегнатите области, отварянето им с ножица или скалпел и отстраняване на тъканта, покриваща синусите. Извършвано е последователно сондиране и премахване на покрива на всички тунели, докато зоната бъде напълно обработена.
- За ексцизиите е извършвано сондиране за очертаване на засегнатите области. Тъканта е изрязвана с 5 до 10-mm граница до подкожната мастна тъкан и обичайно послойно затваряне на хирургичната рана. При обширни лезии раната не е зашивана, а е оставяна за вторично епителизиране.
Какви са резултатите от проучването?
Рецидиви
Пациентите съобщават за рецидив при 79 (41%) от процедурите. Въпреки рецидивите, повечето пациенти са много доволни от постигнатите от операцията резултати.
Възстановяване
Пациентите са отговаряли по 3 показателя за възстановяване: брой пропуснати дни от работа или училище, период за възобновяване на нормалните дейности и период за пълно заздравяване на кожата. Средното време за:
- връщане на работа или училище е 2 дни;
- възобновяване на нормалните дейности е 10 дни;
- пълно заздравяване на кожата е 30 дни.
Установено е, че периодът до завръщане на работа или училище е по-дълъг при операции в зоната под гърдите в сравнение с операциите на подмишницата. В 65% от случаите пациентите отчитат, че болката по време на пристъп на HS е по-лоша от болката по време на възстановяването след операция.
Авторите на проучването подчертават, че диабетът, тютюнопушенето и затлъстяването обикновено са рискови фактори за лошо заздравяване на раните, но тези фактори не са се оказали значително свързани с показателите за възстановяване в тяхното проучване. Наред с това, възрастовата група и полът също не са значително свързани с параметрите на възстановяването.
Удовлетвореност на пациентите от операцията
Повечето пациенти съобщават, че:
- биха препоръчали операцията на приятел - 163 от 194 процедури (84%);
- биха направили операцията отново - 162 процедури (84%);
- се радват, че са претърпели операция - 166 процедури (86%);
- операцията е изпълнила очакванията им - 158 процедури (81%).
Като фактори, които намаляват удовлетвореността от операцията са отчетени: тютюнопушене, оперативни техники с изрязване без затваряне на дефекта, операции в слабините или половите органи.
Пациентите са помолени да оценят и нивото на болка по време на операцията по скала от 0 до 10, като 10 представлява най-силната болка. За 61 от 194 процедури (31%), пациентите съобщават резултат 0 (никаква болка), а за 87 процедури (45 %), пациентите оценяват болката между 1 и 4.
Какви изводи правят авторите на проучването?
Според резултатите от проучването, повечето пациенти са доволни или много доволни от оперативната интервенция.
Отчита се по-ниско ниво на удовлетвореност и по-високо ниво на рецидиви при осъществяване на ексцизия в сравнение с техниката деруфинг.
Коя оперативна техника ще бъде избрана зависи основно от местоположението и тежестта на лезиите. Освен това решението за извършване на деруфинг срещу ексцизия често е повлияно от предпочитанията на пациента за грижа на затворени срещу отворени рани, а това само по себе си може да повлияе върху очакванията на пациента и съответно върху удовлетвореността от операцията.
„Необходимо е рандомизирано клинично изпитване, сравняващо локалната ексцизия с премахването на покрива. И това е от съществено значение за разбирането на оптималния хирургичен подход при HS,“ пишат авторите на проучването.